Gayrimenkul yatırımları dövizi geçti!

2016 yılında, gayrimenkul sektöründe yabancı gayrimenkul alıcılarının yatırım oranlarında düşüş yaşanırken, yatırım oranlarının en fazla olduğu sektör gayrimenkul oldu. 2016 yılının Türkiye’de hemen hemen her sektör için dalgalı bir yıl olduğunu belirten Netkon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, İnşaat Mühendisi Mehmet Ali Karan; “Gayrimenkul sektörü 15 Temmuz darbe girişimi, terör olayları, ekonomideki daralma gibi nedenlerle 2016 yılında zor bir sınav verdi. Sektör, tüm bu durumlara rağmen tahminlerimizi yanıltmadı. En güvenli ve dolayısıyla yatırımın en fazla olduğu sektörler arasında başı çekti” dedi.

Gayrimenkulün, her dönem gözde yatırım aracı olduğunu vurgulayan Mehmet Ali Karan; “Gayrimenkulün milli gelir içerisindeki payı yüzde 8.2’ye çıkmıştır. 2016 yılında, gayrimenkul yatırımları döviz yatırımından daha çok tercih edilmiştir” ifadelerini kullandı.

2016’da, yabancılara konut satışı düştü

2016 yılında yabancılara yapılan konut satışlarında düşüş olduğunu belirten Karan; “2016 ve bir önceki yılı kıyasladığımızda, yabancılara yapılan konut satışlarında yüzde 24 oranında bir düşüş gözlenmektedir. 2016’da bir önceki yıla nazaran ülkeyi daha çok yatırımcı ziyaret etti. Fakat terör olayları yüzünden yatırımlarını artırdıkları söylenemez” diye konuştu.

2017 yılında parsel yerine ada bazlı dönüşümler için teşvik edici adımların atılmasını beklediklerini belirten Karan; “Bu yıl, imar planlarının sürekli değişmeyecek şekilde düzenlenmesini ve master plan hazırlanmasını, konut üreticilerini de koruyan düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca devletin faiz konusundaki tutumu sayesinde, oranlar son 10 yılın en düşük seviyelerine doğru gelmeye başladı. Bundan 3-4 ay önce 24 -36 ay vadedeki sıfır faiz avantajları bugün 100 aya kadar çıktı” açıklamasında bulundu.

600 bin konut stoku var

Gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer aldığının altını çizen Karan; “Yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Sektörün 2017 gündemi çok yoğun. Gayrimenkul sektöründe 600 bin konutluk bir stok bulunduğu tahmin ediliyor. 2017 yılında KDV indirimi, yabancıya vatandaşlık verilmesi, dar gelirli vatandaş için üretilen konutlara ilave teşvik verilmesi gibi yeni uygulamalar bekleniyor. Bu uygulamalar, sektörün ivmesini devam ettirmesi için şarttır” dedi.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.