Haliçport’un önü açıldı

Sözcü gazetesinin haberine göre, kamuoyunda Haliçport olarak bilinen tartışmalı "Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi"nin yürütmesinin durması ve iptali için Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin açtığı dava karara bağlanmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeyi kabul etti. Panama belgelerinde adı geçen işadamı Fettah Tamince'ye ait 70 yat kapasiteli iki yat limanı yer alan proje kapsamında yer alan 5 yıldızlı iki otel sayısı üçe çıkarıldı. 

Geçmişi Fatih Sultan Mehmet'e dayanan tersaneler 2013 Temmuz'unda Haliç Yat Limanı ve Kompleksi için ihaleye çıkarıldı. îhaleyi 1 milyar 346 milyon dolarla Fettah Tamince'nin içinde bulunduğu Sembol Uluslararası Yatırım ile Ekopark Turizm- Fine Otel'den oluşan konsorsiyum kazandı. Tamince, Haliç Tersanesi'ni 49 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile kiraladı. 

Özel Proje Alanı İlan Edilmişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayı geçen aylarda "özel proje alanı" ilan etti ve imar planlarını askıya çıkardı. 
Proje kapsamında toplam 700 oda kapasiteli 5 yıldızlı 3 otel, 2 yat limanı yer alacak. Önceki projelerde otel sayısı ikiydi. Bu projeyle otel sayısı üçe çıkarıldı. 100 odadan oluşacak otel için hangar tipinde tescilli bir bina otele dönüştürülecek. 400 oda ve 200 odadan oluşacak 2'inci ve 3'üncü otel ise temelden inşa edilecek. Alan büyüklüğü 250 bin metrekare olan projenin bedeli 850 milyon lira olarak belirlendi. 70 yat kapasiteli iki adet yat limanının da yer aldığı proje kapsamında, şehir hatları vapur iskelesi de yer alacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.