Haşdi Şabi siyasete giriyor

Haşdi Şabi çatısı Asaib Ehlilhak örgütü lideri Kays Hazeli, milis gücünün ülkedeki siyasi süreçte yer alacağını söyledi.
Haşdi Şabi, Irak siyasetinin içinde yer almak istiyor… Irak’ın “tartışmalı milis gücü”nden siyasete katılım sinyali geldi. İran dektekli grup Musul operasyonunda çok tartışılmıştı. 
İran destekli Şii Milis gücü, bu kez farklı şekilde göndüme geldi. Irak’ta mezhepçi politikalarıyla bilinen “tartışmalı Şii milis gücü”nün çatısı altındaki Asaib Ehlilhak örgütü lideri Kays Hazeli, milis gücünün ülkedeki siyasi süreçte yer alacağını söyledi. Hazeli, ülkenin güneyindeki Kerbela kentinde katıldığı bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, “Örgütümüz bakidir, yayılacak ve hiçbir zaman lağvedilmeyecek.” ifadelerini kullandı. Örgüt lideri Hazeli, söz konusu milis gücünün seçimlere katılacağı sinyalini vererek, şunları ileri sürdü:
TOPRAĞINI SATAN SİYASETÇİNİN KAFASINI EZECEĞİZ

“Haşdi Şabi, askeri ve yasal bir kurumdur. Haşdi Şabi, Musul’un batısı ve Telafer’deki operasyonlara da katılıyor ve bu operasyonlara katıldığı gibi siyasette de yer alacak ve yolsuzlukları bitirecek. DEAŞ’lıların kafasını ezdiğimiz gibi ihanet eden ve vatan topraklarını satan siyasetçilerin de kafasını ezeceğiz ve onları Irak’tan kovacağız. Haşdi Şabi, Irak’ın güvenlik ve istikrarını koruyacak ve ülkenin ekonomisini kalkındıracak.”

İMAM HÜSEYİN’İN İNTİKAMINI ALACAĞIZ

Hazeli, daha önce de Babil vilayetinin merkez kenti Hille’deki Aşure Matemi töreninde yaptığı konuşmada, “Musul’un özgürleştirilmesi, Allah’ın adil devletinin kuruluşunun devamıdır ve burada İmam Hüseyin’in intikamını alacağız.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

ÖRGÜT SİSTANİ’NİN CİHAT ÇAĞRISI İLE KURULDU

DEAŞ’ın Haziran 2014’te Irak’taki saldırıları sonrası Şiilerin dini merci Ali es-Sistani’nin “cihat” çağrısı üzerine kurulan ve ilk başlarda gönüllülerden meydana gelen Haşdi Şabi, daha sonra İran yanlısı tavır sergileyerek, Sünni bölgelerinde DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle onlarca sivile yönelik işkence, toplu infaz ve tasfiye girişimlerinde bulunmuştu.

ÖRGÜTE BAĞDAT TARAFINDAN YASAL STATÜ VERİLDİ

Sünniler ve diğer bazı çevrelerin itiraz ve kaygılarına rağmen Musul ve Telafer operasyonlarına katılan Şii milis gücü Haşdi Şabi’ye, meclisteki Şii Ulusal Koalisyonu tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla, “Irak emniyet güçlerinden biri olarak yasal statü kazanması ve başbakana bağlı silahlı bir kurum olması”nın yolu açılmıştı.Irak meclisinden 26 Kasım 2016’da oy çoğunluğuyla geçen tasarı Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un imzalamasıyla aralık ayında yasalaşmıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.