Sabancı’nın İstinye’deki turizm planına izin çıkmadı

Merhum işadamı Sakıp Sabancı'nın kızı Sevil Sabancı'nın turizm projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne takıldı. Sabancı, Istinye sırtlarında bulunan eski binicilik tesislerinin bulunduğu araziye, üç katlı turizm tesisi yapmak istiyordu. Sabancı'ya ait şirket, İstinye Mahallesi 380 ada, 39 parsel ve 1353 ada, üç parseli kapsayan, yaklaşık 28 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin imar planlarının değiştirilmesi için beş yıldır uğraşıyordu. 
Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi son toplantısında, Sevil Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Melisa Binicilik Turizm ve Dış Ticaret A.Ş.'nin mülkiyetinde bulunan arazi için istenen imar planı değişikliğini görüştü ve plan değişikliği teklifini oybirliğiyle reddetti. 

Daha önce imar değişikliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (IBB) dört kez başvuran söz konusu şirket, bir türlü üç katlı yapılaşma izni alamamıştı. Mevcut planlara göre, bölgeye en fazla iki katlı inşaat yapılabiliyor. Sabancı'nın istediği plan değişikliği teklifine göre, söz konusu araziye üç katlı (9.5 metre) turizm tesisleri, bodrum katlarında ise restoran, bar, kafeterya gibi kullanımlar yer alacak.
 
2014 Yılında Turizme Girdi
 
Sevil Sabancı  kurduğu SS Otelcilik şirketiyle 2014 yılında turizm sektörüne girdi. Sevil Sabancı’nın İstanbul’da 34 milyon liralık bir otel hayata geçirmesi bekleniyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın