HDP’den Kandil yalanlaması

DHA'nın dün geçtiği haberde aralarında HDP'li vekillerin de bulunduğu 8 kişilik heyetin Kandil'de KCK yöneticileri ile görüştüğü belirtilmişti.

HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, "Kandil'e gitmedik. Kandil'e gitmeyeceğimiz ilk heyet toplantısında da ifade etmiştik. Kandil'e gitme koşulları da yoktu. Bugün Kandil dediğiniz yer sürekli bombalanan bir coğrafyadır. Siyasi muhataplık geliştirebilecek asgari güvenlik koşulları yoktur. Bu haberlerin bir beklentinin dışa vurumu olduğunu düşünüyorum." dedi.

KCK yöneticisi Mustafa Karasu'nun "tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde, arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır oldukları" ile iglili açıklamasına yönelik Yüksekdağ, gerilimin iki taraftan da düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ateşkes çağrısı yapıldıktan sonra Mardin ve Hakkari'de PKK tarafından şehit edilen polislerin ailelerine başsağlığı dileyen Figen Yüksekdağ, "Bir o taraftan bir bu taraftan ölümlerin sonu gelmiyor. Ölümlerin sonunu getirecek çok güçlü bir barış çağrısı yapmaktır" dedi. 

TOBB yürüyüşüne tepki

TOBB ve bazı meslek örgütleri tarafından Perşembe günü Ankara'da yapılacak olan terörü lanetleme mitingini değerlendiren HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, "Bu yürüyüşte barışa çağrı olacak mı?" diye sordu.  HDP Eş Genel başkanı Figen Yüksekdağ, "Bu yürüyüşlerde Türk bayrağının kullanılmasını bayrağın kutsiyetine yönelik bir hakaret olarak görüyoruz. Yürüyüşlerde bayrağın gölgesine sığınıp faşizm yapmasınlar. Biz karakolların basılmasını, askerin, polisin ölmesini istemiyoruz. Buna da karşı çıkıyoruz. Biz sivillerin ölmesini de istemiyoruz." diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.