Kırıkkale’ye tarihi evler geliyor

Şehirde yeni hizmete açılan Şehitler Parkı'nın karşı tarafında yapımı gerçekleştirilecek 'Tarihi Kırıkkale Evleri' projesi ile Kırıkkale'nin tarihi kültürü, gelenek ve göreneklerine ait değerlerin yaşatılması planlanıyor.
 
3 bin metrekare alan üzerine yapılması planlanan projenin inşaatının önümüzdeki günlerde başlayacağı açıklandı.
 
Kırıkkale Belediyesi’nin açıklamasına göre proje, şehir merkezinde kültürün yansıması haline gelecek. 
Projeyle ilgili Atatürk Bulvarı çevresine afiş ve bilboardlar ile proienin render resimleri asıldı.
 
Bir projeyi daha hayata geçirmekten dolayı mutlu olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, "Proje resimleri vatandaşlarımız tarafından ilgi ve beğeni ile karşılandı. İnşallah projemiz tamamlandıktan sonra da büyük ilgi görecektir" dedi.

1500’lü yıllardan beri Kırıkkale’de tarihi Türk evleri ve konakları mevcuttur ve bunlar tescilli kültür varlığı niteliğindedir. Genellikle 2 katlı olan bu evlerin alt katı kagir, üst katı ahşap olarak yapılmıştır. Çatılar genellikle üçgen alınlıklıdır. Ara dolgular ise kerpiçtir. Mimari bakımdan Ankara’nın sivil mimarisine benzemektedir. Bu evlerde iklim ve sosyal yaşam koşulları göz önünde bulundurularak kerpiç ve ağaç gibi malzemeler kullanılmıştır.Bu yapılara Aslan Bey ve Tayyar Bey Konağı, ünlü ressamımız Rahmi PEHLİVAN’lının babası Zühtü PEHLİVALI’ya ait ev örnek olarak gösterilebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın