Her gün 360 aile taşınıyor

Türkiye'de yabancı aile sayısının artmasıyla birlikte konut sektörü de canlandı. Bu konudaki istatistiği ortaya koyan CLK Boğaziçi Elektrik, İstanbul’un bina yerleşim trafiğini ortaya koydu.

Yeni elektrik abonelikleri rakamlarına göre İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 2016’nın ilk 3 ayında geçen yıla göre yüzde 27 artışla her gün ortalama 360 aile yeni biten dairelere girdi.

Suriyeliler yüzde 500 arttı

Söz konusu bu dönemde en fazla hareket Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir’de yaşanırken, yabancı ailelerin sayısı ise 18 bin 611 seviyesine ulaştı.

Yabancılarda aslan payı ise Suriyelilerin oldu. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, İstanbul’un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesi sayısının 18 bin 611’e ulaştığını belirterek, "her gün ortalama 35 yabancı yeni evi için elektrik başvurusu yapıyor" dedi. Bu rakamın önemli bir kısmını ise Suriyeliler oluşturuyor.

Rapora göre İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli yerleşimci sayısı 1 yılda yüzde 500 artışla bin 904’e ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında ise un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 5 bin 154 oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın