Hollanda’nın Ankara Maslahatgüzarı Dışişleri’ne çağrıldı

  Uçuş izninin iptali ile başlayan kriz tırmanıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya iniş izni iptal edildi. Karar sonrası, Hollanda’nın Ankara Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

  Rotterdam’daki referandum etkinliğine katılacağını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Hollanda’dan uçuş engeli geldi. Hollanda, Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal ettiğini açıkladı.

  HOLLANDA: KAMU DÜZENİNE TEHDİT

  Karar, Hollanda hükümeti tarafından alındı. Duyuran isimse Hollanda Başbakanı Mark Rutte oldu. Rutte’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Çavuşoğlu’nun uçağının ülkeye iniş yapmasının kamu düzeni için tehdit oluşturduğu savunuldu.

  YAPTIRIMLARIMIZ AĞIR OLUR

  Hollanda Başbakanı Rutte, Çavuşoğlu’nun, ”Uçuş iznimi iptal ederlerse, ekonomik ve siyasi Hollanda’ya karşı yaptırımımız çok ağır olur” açıklamasına da cevap verdi.

  MASLAHATGÜZAR BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

  Rutte, ”Çavuşoğlu’nun yaptırım tehdidi makul bir çözümü imkansız hale getirdi” dedi. Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, karar sonrası Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Rotterdam’da katılacağı referandum etkinliğinin yapılacağı salona verilen izin yerel yönetim tarafından iptal edilmişti.

  BAKAN ROTTERDAM’A GİDECEĞİNİ DUYURMUŞTU

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Rotterdam’a gideceğini duyurmuş, Reuters Ajansı’na konuşan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Ebu-Talep ise Dışişleri Bakanı’nın referandum kampanyası yapmasına izin çıkmadığını açıklamıştı. Belediye Başkanı, Çavuşoğlu’nu Rotterdam’da saygıyla ağırlayacaklarını da belirtmişti.

  ALMANYA DA BAKAN KAYA’NIN ETKİNLİĞİNİ İPTAL ETTİ

  Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da Almanya’da yapacağı bir etkinlik iptal edildi. Karara gerekçe olarak Kaya’nın konuşma yapacağı salonun, sadece pazar günleri ve tatil günlerinde kullanım izni olması gösterildi.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

  ”Hollanda, bir sıçrarsın, iki sıçrarsın ama bilesin ki oradaki benim vatandaşlarım sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan’da. İstediğiniz kadar baskı yapın, istediğiniz kadar teröristleri ülkenizde besleyin, büyütün, bunların hepsi size ters olarak dönecek ve bunlara yönelik şüphesiz ki 16 Nisan’dan sonra bizler uygulamalarımızı başlatacağız. Sen istediğin kadar Dışişleri Bakanımızın uçağını kaldırma, bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye’ye nasıl gelecek? Tabi burada ben diplomasiyi konuşuyorum, yoksa vatandaşların seyahatini değil, o ayrı bir konu ve bunların değerlendirmesini ona göre yapacağız. Bunlar ne siyaset biliyor, ne uluslararası diplomasi biliyor. Bunlar bu kadar ürkek, bu kadar korkak. Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist. Bunu böyle biliniz.”

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.