Hoşdere’de Kanal İstanbul’a komşu arazinin imar planlarına iptal kararı!

Başakşehir Hoşdere’de Kanal İstanbul’a komşu 83 bin metrekare büyüklüğündeki alanın imar planlarına ilişkin mahkeme tarafından iptal kararı alındı.

Medyada çıkan haberlere göre kararda, planların bölgede nüfus artışını getireceği, bu durumun da mevcut yoğunluk ve yaşam kalitesi sorunlarını çoğlatacağına dikkat çekildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, 2020’de İstanbul’un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda değişikliğe gidilerek Başakşehir Hoşdere mevkiindeki 83 bin metrekarelik alanın “lojistik bölge” fonksiyonu iptal edildi ve “kentsel meskun (yerleşik) alan” fonksiyonu tanındı. Böylece alan konut imarına açıldı.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Beyzade Kayabaşı, Nizamettin Kümeç, Bağdagül Gülen, Enser Şentürk, Murat Özkurt ve Eda Kurt, değişiklik ile nüfus yoğunluğunun yükseltildiğini ileri sürerek planların iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Bakanlık kapsamında açılan davaya Başakşehir Belediye Başkanlığı ve Emlak Konut GYO da davalı tarafından müdahil oldu. Geçen Eylül’de planların yürütmesine ilişkin durdurma kararı alan İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 30 Aralık 2021 tarihinde de oybirliği ile imar planlarının iptal edilmesi kararı verdi.

“NÜFUS ARTAR, SORUNLAR ARTAR”
İptal kararında dava konusu Çevre Düzeni Planı ile alanın “Lojistik Bölge” kullanımından çıkarılarak “Meskun Alanlar” lejantına dahil edilmesiyle, bölgede nüfusun yükseleceği vurgulandı. Çevre Düzeni Planı’nda meskun alanlara gelmesi öngörülen 1 milyon kişinin mevcut doku içindeki boş yapı stoğunun değerlendirilmesiyle gelebileceğine ve bu artış haricinde bir artış yaşanmasının mevcutta var olan yoğunluk ve yaşam kalitesi problemlerin çoğalmasına neden olabileceği işaret edildi. Bu gerekçelerle yapılan imar planı değişikliğinin “planların kademeli birlikteliği” ilkesine de aykırı olduğu belirtildi. Planlarda hukuka uyarlık olmadığı sonucuna varıldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıTürkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 137 TL!
    Sonraki yazıKiracısının olduğu eve baltayla saldıran ev sahibinden şok açıklamalar: Yine yapacağım!