İkinci el konutlarda durum nasıl? Ayrıntılı rapor çıkarıldı

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa işbirliği ile hazırlanan 2020 yılı 2. çeyreğine ilişkin “İkinci El Konut Piyasası Raporu” açıklandı.

İkinci El Konut Piyasası” raporu

İkinci el konut stok adedi 2020 yılı 2. çeyrek sonu itibarı ile satışta olan 2 yaş ve üstü konutlar baz alınarak hesaplanarak, TÜGEM ve Endeksa işbirliği ile hazırlanan “İkinci El Konut Piyasası” raporuna göre, 2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut fiyatlarında 1 yıllık %14 artış görülürken, 2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.434 TL, ortalama amortisman süresi 18 yıl, ortalama pazarlama süresi 77 gün. 2. el stok adedi ise düşüş gösterdi. 2. Çeyrek sonu itibarı ile İstanbul’da 119.723 adet, Ankara’da 54.797 adet, İzmir’de 35.511 adet, Antalya’da 21.901 adet, Bursa’da ise 12.334 adet ikinci el konut stoku bulunuyor.

Konut satış adedi yüzde 14 arttı

2020 yılının 2. çeyreğinde 283.731 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satış adedi bir önceki çeyreğe göre %17 düşüş; 2019 yılının 2. çeyreğine göre ise %14 artış göstermiş oldu. 2. çeyrekte 193.391 adet ikinci el konut satışı, 137.075 adet kredili konut satışı gerçekleşti. Geçen senenin 2. çeyreğine göre ikinci el konut satışları %28, kredili konut satışları ise %207 artış göstermiş oldu.

Çeyrek bazında konut satış adetleri

2. çeyrekte 193.391 adet ikinci el konut satışı gerçekleşti. Bu rakam ile ikinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre %17 düşüş, 2019 yılı 2. çeyreğine göre ise %28 artış göstermiş oldu. İkinci el konut satışı toplam konut satışlarının %68’ini oluşturdu. Kredili konut satışları ise toplam konut satışlarının %48’ini oluşturarak 137.075 adet olarak gerçekleşti, bu oran bir önceki çeyrekte %38 seviyesindeydi. Kredili konut satışları bir önceki çeyreğe göre %6; geçen senenin 2.çeyreğine göre ise %207 artış göstermiş oldu.

Yabancıya satış 3 bin 304 adeti buldu

2. çeyrekte yabancı uyruklu kişilere 3.304 adet konut satışı gerçekleşti. Bu adet ile yabancıya konut satışı bir önceki çeyreğe göre %70; 2019 yılının 2. çeyreğine göre ise %68 düşüş gösterdi. 2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında son 1 yılda %14 artış; gerçekleşti. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.434 TL, ortalama amortisman süresi 18 yıl, ortalama pazarlama süresi 77 gün. 2. çeyrekteki konut satışlarının %15’inin gerçekleştiği İstanbul’da konut fiyatları 1 yılda %11 artış gösterdi. Konut satışlarının %11’inin gerçekleştiği Ankara’da ise konut fiyatları son 1 yılda %12 oranında artış gösterdi.

İkinci El Konut Piyasası” raporu
Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt

“2020 yılının gayrimenkul sektörü için artışla kapanacağını öngörüyoruz”

Raporu değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “2019 yılının Aralık ayında rekor seviyede satış gerçekleşen gayrimenkul sektörü 2020 yılına hızlı başlamış fakat pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri geçtiğimiz senenin oldukça altında gerçekleşmişti. Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatı arttı.

Haziran ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut satış fiyatının ise geçen seneye göre %14 artış gösterdiğini görüyoruz. 2020 yılının ilk 6 ayındaki satış fiyatı artışını temel olarak üç faktöre bağlayabiliriz; birincisi Eylül 2019 ayından itibaren zaten sektörün yükselme eğrisinde olması; ikincisi pandeminin hayat koşullarımızda yarattığı değişim sebebi ile yeni konut talebinin artması ve Haziran ayı başında duyurulan çok cazip konut kredisi kampanyası. Pandemi etkisi ile 2. Çeyrekte konut satış adedi bir önceki çeyreğe göre %17 düşüş gösterse de 2. çeyrekte konut satış adedinin geçen sene aynı döneme göre %14 artış gösterdiğini görüyoruz. 2020 yılının gayrimenkul sektörü için artışla kapanacağını öngörüyoruz” dedi.

TÜGEM
TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan

“İkinci elin payı artış göstermeye devam ediyor”

TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan ise yaptığı açıklamada, “Geçen yıla göre pandemi etkisine rağmen Haziran verileri ile hızlı bir normalleşme süreci yaşadık. Toplam konut satışları içinde ikinci elin payı artış göstermeye devam ediyor ve %70 seviyelerini zorluyor. Sadece Haziran ayında 131 bin 380 ikinci el konut satıldı. Bu artışta özellikle konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ve vadelerin uzatılmasının büyük bir etkisi oldu. Lakin bu durum bir fırsatçılık olarak görülmemeli. Şu an için bazı mal sahiplerinin verdikleri ilanlarda piyasa değerinin üstünde ilanlar görüyoruz. Hatta birçok emlak işletmesi fiyatı yüksek olan taşınmazların satış yetkisini almıyor. Bu konuda tabii sadece mevcut ilanlara bakarak gayrimenkuller için satış fiyatı belirlenmesi mümkün değil. Bizler kullandığımız karar destek sistemleri, Rakip Pazar Analizleri ile mal sahiplerinin fiyat değişimlerini takip edebiliyor ve onlara piyasa – pazar değerleri hakkında bilgi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

İkinci el konut stok adedi en yüksek il 

2020 yılı 2. çeyrek sonu itibarı ile ikinci el konut stok adedinin en yüksek olduğu iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa.  Stok oranı en yüksek iller ise %2,1 ile Ankara, %1,9 ile İstanbul ve %1,7 ile Antalya. İstanbul’da 119.723, Ankara’da 54.797, İzmir’de ise 35.511 adet ikinci el stok adedi bulunuyor.

Konut satış adetlerinin en yüksek olduğu illerdeki ilçeler incelendiğinde İstanbul’da ikinci el konut stokunun en yüksek olduğu ilçenin Esenyurt, Ankara’da Çankaya, İzmir’de Karabağlar, Antalya’da Muratpaşa ve Bursa’da Nilüfer olduğu görülüyor. 5 büyük ilin tüm ilçeleri incelendiğinde ise en fazla konut stokunun 13.039 adet ile Çankaya’da olduğu görülüyor. Konut stok oranının en yüksek olduğu ilçe ise %4,1 ile İzmir Çeşme.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.