İlk 3.5 yıl ana para geri ödemesi olmayacak

Türkiye'nin en uzun vadeli proje finansmanı 344 milyon Euro tutarında gerçekleşti. Finansmanın ilk 3.5 yılında ana para geri ödemesi olmayacak.
 
Akfen İnşaat, 1.084 yatak kapasiteli Eskişehir Şehir Hastanesi için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile 18 yıl vadeli 344 milyon Euro'luk bir proje finansmanı anlaşması imzaladı. Toplam tutarın her iki banka tarafından yarı yarıya verileceği kredinin ilk 3.5 yıl anapara geri ödemesi söz konusu olmayacak.
Bu kredi aynı zamanda bugüne kadar imzalanmış en uzun vadeli proje finansmanı oldu. Anlaşmanın imza töreni, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımıyla gerçekleşti. 

Proje 3 milyar TL yatırımla tamamlanacak

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de normal proje finansmanında pek rastlanmayan, 18 yıl vadenin olmasının projeyi çok özel kıldığını belirtti. Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil Eskişehir Şehir Hastanesi projesinin ülkeyi daha güçlü yarınlara taşıyacak mega projelerden biri olduğunu söyledi.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise Kamu-Özel işbirliği Modeli (PPP) ile hayata geçirecekleri Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ şehir hastanelerinin, Sağlık Bakanlığı şartnamelerine uygun olarak en yeni teknoloji ve ekipmanlarla donatılacağını ve toplam 3 milyar lira yatırımla tamamlamayı planladıklarını söyledi. 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ şu ana kadar 18 projenin sözleşmelerinin yapıldığını belirterek, "Toplamda 18 yatırımın bedeli 19 milyar 928 milyon TL" dedi. 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.