“İlk 6 ay ipotekli konut satışı yüzde 220 arttı”

Emlakjet’in ortaya koyduğu 2020 Temmuz ayı verilerine göre, Türkiye’de en çok konut aranan 5 il; İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Muğla olarak sıralandı.

Emlakjet

Türkiye genelinde 2020 Temmuz ayı konut arama verileri, pandemi döneminde de Türkiye’deki konutların yatırımcısına kazandırmaya devam ettiğini gösterdi. Emlakjet’in konut yatırımlarında öne çıkan illere yönelik yaptığı analizde, nüfus, büyüklük, gayrimenkulde gelişen iller dikkate alındı. Konut yatırımındaki gelişimin de gözler önüne serildiği analizde, en kısa geri dönüş süresi olan şehirler Ankara ve Antalya oldu.

 İşte Emlakjet verilerinden dikkat çeken bilgiler:

  • İstanbul’da ortalama konut satış fiyatı 413 bin Bin 280 TL, geri dönüş süresi ise 21 yıl,
  • İzmir’de ortalama konut satış fiyatları ise 379 Bin 947 TL olarak belirlenirken bu bölgedeki konutların ortalama geri dönüş süreleri ise 20 yıl,
  • Ankara’da i bakıldığında ise konutların ortalama fiyatları 241 Bin 930 TL dolaylarında konutların geri dönüş süresi ise 16 yıl,
  • Antalya ilinde ortalama konut satış fiyatları 307 Bin 680 TL olarak belirlenirken konutların geri dönüş süreleri ise 16 yıl,
  • Muğla ilinde ortalama konut fiyatları ise 626 Bin 999 TL olarak belirlenirken, konutların geri dönüş süreleri ise 25 yıl olarak belirlendi.

Balkonlu ve müstakil yazlıklara talep arttı

Koronavirüs sonrası dönemde evlerde geçirilen vaktin artması ile birlikte tatil tercihlerinde de değişimler oldu. Bu durum birçok kişinin yazlık arama alışkanlıklarını değiştirdi. Hijyen endişeleri nedeniyle otel tatilleri yerine yazlığa yatırım yapmayı tercih eden kitle arttı. Yapılan araştırmada Koronavirüs dönemi ile birlikte evlerde geçirilen vaktin çoğalması, müstakil ve balkonlu yazlıklara olan talebi artırdı.

“İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve İzmir illerine rağbet devam ediyor”

Türkiye’deki konut satışları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Emlakjet Ceo’su Tolga İdikat, “Mart ayında ülkemizde ilk vakalarının görüldüğü Koronavirüs bütün sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de etkisini gösterdi. Bu dönemde emlak sektöründe durgunluk yaşandı. Ancak Haziran ayında kamu bankalarının açıkladığı düşük konut kredi faizleri ile birlikte sektör hareketlendi. Haziran ayı TÜİK konut satış verilerine baktığımızda geçtiğimiz yıldan daha yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz. İlk 6 ayda toplam konut satışları yüzde 23 artarken bunun içinde, ipotekli konut satışı da yüzde 220 arttı. Bu durumda konut kredi faizlerinin düşük oluşunun rolü büyük. Kredi faizlerinde alınacak aksiyonlar emlak sektörünün önümüzdeki dönemdeki ivmesini belirleyecektir. Emlakjet’in 2020 Temmuz ayı verilerini incelediğimizde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve İzmir illerine rağbetin devam ettiğini görüyoruz. Koronavirüs müstakil yazlık ve balkonlu evlere olan talebi artırdı” şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.