Çin emlak hisseleri yeni kredi kurallarının etkisiyle yükseldi

Çin emlak hisseleri, zor durumdaki emlak sektörünü desteklemeyi amaçlayan yeni kredi tedbirlerinin uygulamaya konulmasının ardından Perşembe günü önemli bir yükseliş yaşadı. CSI 300 Emlak Endeksi öğleden sonraki işlemlerde %5,7’nin üzerinde bir artış gösterirken, Hang Seng Anakara Emlak Endeksi de %3,3 oranında yükseldi.

Çarşamba günü yürürlüğe giren yeni düzenlemeler, hükümetin 2021 yılının ortalarında yüksek borç seviyelerini azaltma çabalarını başlatmasından bu yana emlak firmalarını rahatsız eden likidite sorunlarını hafifletmek için tasarlandı. Bu önlemler, geliştiricilerin kredi ve tahvil gibi mevcut borçlarını geri ödemek için banka kredisi kullanmalarına izin veriyor ve borçlanma limitini önceki %50’den ekspertiz varlık değerinin %70’ine çıkarıyor.

Guangzhou R&F Properties’in hisseleri %17 oranında yükselirken, Sino-Ocean Group da %12’nin üzerinde önemli kazançlar elde etti. Önde gelen özel geliştiriciler Country Garden ve Longfor Group da %4’ü aşan artışlar kaydetti.

Emlak geliştiricileri ve analistlerden gelen olumlu tepkilere rağmen, bu önlemlerin hemen etkili olacağına dair şüpheler devam etmektedir. Bankalar, düzenleyicilerin teşvikine rağmen birçok özel geliştiriciye kredi verme konusunda sürekli bir isteksizlik göstermiştir. UBS analistlerinden John Lam, yeni kuralların borçlu müteahhitler için likidite risklerini azaltabileceğini, ancak sektörün toparlanmasının konut fiyatlarını ve satışlarını destekleyecek daha güçlü emlak talebine bağlı olduğunu belirtti.

Çok sayıda sorunlu geliştiricinin değerli ticari varlıklarının çoğunu diğer borçları için teminat olarak kullanmış olması nedeniyle komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Temerrüde düşen bir müteahhitten ismini vermek istemeyen bir yönetici, bankaların yeni önlemlere karşı duyarlı olmadığını belirtti. Yönetici, merkezi hükümet bankaları kredi vermeye zorlamadıkça, bankaların ilgili riskleri üstlenmelerinin pek olası olmadığını vurguladı.

Çin’deki emlak krizi, mülklerini satmakta ve finansman sağlamakta zorlanan müteahhitlerin yaygın temerrütlerine ve ödeme gecikmelerine yol açtı. Pekin’in geliştiriciler için nakde daha kolay erişim, düşük ipotek oranları ve gevşetilmiş ev satın alma kuralları da dahil olmak üzere çeşitli destek önlemlerine rağmen, piyasa zayıf satışlar ve devam eden temerrütlerle istikrarsız kalmaya devam ediyor.

Değerlemeler son yıllarda düşmüştür, bu da bir mülkün değerinin %70’ine kadar borçlanma olanağı olsa bile, geliştiricilerin mevcut kredilerden borçlanmayı artıramadığı anlamına gelmektedir. UBS’den Lam, kredi destek politikasının Longfor ve Seazen Group gibi ticari mülk varlıklarına önemli ölçüde maruz kalan özel geliştiricilere fayda sağlayabileceğini belirtti.

Ancak analistler ve emlak firmaları, ev alıcıları arasındaki düşük güven ve kırılgan talep sorunlarının devam ettiğine ve bunun da bu şirketler için birincil gelir kaynağı olan ev satışlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Nomura, alt kademe şehirlerde önceden satılmış ancak tamamlanmamış çok sayıda konutun yarattığı zorluğun altını çizerek, bu konutların tamamlanmasının yaklaşık 3,2 trilyon yuan gerektireceğini tahmin etti. Banka, bankaların bu soruna uygun çözüm olup olmadığı konusunda şüphelerini dile getirdi ve hükümetin finansman açığını kapatmak için mali müdahalede bulunması gerekebileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıTeknik müşavirlik hizmeti, proje değerini %40’a kadar artırıyor
    Sonraki yazıKayaşehir’de 2 bin 450 sosyal konut hak sahiplerine teslim ediliyor