Kredi borçlusuna müjde! 72 aya kadar yapılandırma

BAŞBAKAN Binali Yıldınm, kredi kartında beklenen uygulama ile ilgili, "Kredi kartında borç bakiyelerine yeniden yapılandırma imkanı getiriliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere de 72 aya kadar yeniden yapılandırma hakkı getiriyoruz" dedi.

Yapılandırma Bir Defaya Mahsus Yapılacak

Kredi kartı taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıkarıldığını da dile getiren Yıldırım, AK Parti'den ayrılırken önceki akşam gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kuruluna ilişkin açıklamalarda bulundu. Kredi kartı borçlarını ödeme güçlüğü çekenlere yönelik 72 aya kadar yeniden yapılanma imkanı getirildiğini belirten Yıldırım, bunun bir defaya mahsus olacağına da dikkat çekti. Yıldırım kararları şöyle açıkladı:

– Genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkardık.  Bazı ürünlerde farklı kredi taksit sayısı olabiliyor; daha az, daha farklı olanlar var ama her şartta 12 aydan daha fazla olmayacak. 
-Kredi kartlarının borç bakiyelerini yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bir defaya mahsus 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili bir düzenleme. Tüketici tüketici kredilerindeki vade 36 aydı, 48 aya çıkanyomz. 

Konutta Banka Payı Arttı

Başbakan Yıldırım, konut kıedişine ilişkin kararı şöyle anlattı:

"Konut kredilerinde özkaynak kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksınız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Burada 5 puan artırdık. Bankalar 80 bine kadar, yüzde 80'e kadar kredilendirebilecek yüzde 20'sini de alıcı karşılamış olacak. Bir başka düzenleme Kalkınma Bankası, katılım bankalarının finansal kiralamaları. 
Diğer adıyla leasing işlemlerinde kredi teminat oranı uygulamasından istisna getiriyoruz ve yüzde 100'ünü kredilendirebilecekler. Diyelim ki finansal kiralamayla bir araç alacaksınız yüzde 100'üne kadar kredilendirme mümkün olacak."

Gıda Komitesi Önlem Alacak

Yıldırım, Mehmet Şimşek başkanlığında Ekonomi, Tanm, Gümrük, Kalkınma ve Maliye bakanından oluşan gıda komitesinin gıda enflasyonundaki ani dalgalanmaları mercek altına alacağını açıklayarak "Burada alınması gereken tedbirleri vakit geciktirmeden anında alacak. Bu komitenin sekreteryasını da Merkez Bankası başkanı yürütecek. Komite, gıda fiyatlarını üreticiden tüketiciye giderken takip altına alacak. Tarlada 1 lira olan mal tezgahta 10 liraya çıkıyor. Bunun için kötü amaçlı fiyat oynama varsa gerekirse ette yaptığımız gibi geçici ithalat ile piyasa dengesi sağlanabilecek" dedi. 

Yıldırım'ın açıkladığı kartta taksit sayısının 12 aya çıkarılması konusuna değinen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Ekonomide ciddi sorun var. Bu aşılmaya çalışılıyor. Ama bu taksit sayısını arttırmakla veya bazı alacaklan daha uzun süreli takside bağlamakla çözülecek bir şey değil"dedi. 

Kredi kartı limitinin kişinin gelirinin 4 katıyla sınırlı olduğunu hatırlatan Yıldırım "Diyelim bin lira geliriniz varsa 4 bin lira. En az kredi kullanma limiti 5 bin 200 liraya çıktı. Asgari ücretin bin 300 lira olmasından dolayı. Enflasyon artıyor. Gıda fiyatlarındaki ani dalgalanmaların, enflasyonun artmasına sebep olduğunu görüyoruz. Bu durumun dikkatle incelenmesi lazım" dedi. 

Pakette Neler Var?

• Kredi kartına taksit 9 aydan 12 aya akıyor. 
• Marketlere cep telefonuna ve akaryakıta taksit yok. 
• Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık, ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, sağlık ürünleri alımı, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamaların taksit yasağına tabi tutulacak. 
• Elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar alımları 9 taksitten 6 aya düşürülecek. Ancak beyaz eşya bu sınırlandırmadan etkilenmeyecek. 
• Kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay taksit sınırı 12 aya çıkarılacak. 
• Yurtdışında yapılan harcamalar, alkollü içecek alımları, kozmetik ve ofis malzemeleri ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamaların taksit yasağına tabi tutulacak ve kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında dokuz ay olan taksit tutarı 12 aya akarılacak. 
• Konut kredilerinde kredi tutarı teminat alınan konutun değerine oranına ilişkin sınır yüzde 75'den yüzde 80'e çıkarılacak. Yüzde 20 teminatla ev sahibi olunabilecek. 
• Tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aydan 48 aya çıkarılacak
• En düşük kart limiti 5.200 TL olaak. 
• Kredi kartlarının mevcut borç bakiyelerinin kart hamillerince talep edilmesi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere bankalarca taksitlendirilecek ve ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.