İş adamlarına FETÖ’den müebbet yolu göründü

Tutuklu iş adamları Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan da 15’er yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma  kapsamında tutuklanan iş adamları Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu hakkında  ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış  müebbet, ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan da 15’er yıla kadar hapis  istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü hazırlanan iddianameyi  inceleyerek, kabulüne karar verdi.

 İlk duruşma 16 Mayıs’ta

Mahkeme tarafından hazırlanan tensip tutanağında, ilk duruşmanın 16  Mayıs’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılması karara bağlandı.  Mahkeme, ayrıca sanıkların tutukluluk hallerinin devamını da kararlaştırdı. İddianamede, sanıklar Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu’nun  ”cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü  düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzeni yerine başka bir düzen getirmeye veya  bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan  ağırlaştırılmış müebbet ile ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5’ar  yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 Amcası da tutuklanmıştı

FETÖ’nün yapılanması ve eylemlerinin anlatıldığı iddianamede,  sanıkların örgüt lehine faaliyette bulundukları anlatıldı. Soruşturma kapsamında 28 Ekim 2016’da tutuklanan Serdar Seyitoğlu’nun,  “himmet” adı altında iş adamlarından para toplayıp örgüte aktardığı ve paraların  büyük rakamlara ulaşması nedeniyle örgüt elebaşısı Fetullah Gülen tarafından  kendisine ödül olarak plaket, takke, seccade ve tespih gönderildiği  belirtilmişti. Sanığın amcası Mustafa Seyitoğlu da aynı soruşturma kapsamında  tutuklanmıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.