“Ciddi ve rafine bir kitleyle karşılaştık”

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas konut satışları ve kredi faizleri hakkında görüşlerini paylaştı.

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın paylaştığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Temmuz ayında da konut satışlarındaki artış devam etti. Açıklamaya göre, Temmuz ayında 141 bin 434 kredili konutun satıldığı bilgisi paylaşıldı. Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas yaptığı değerlemdirmede, “Bu bizim için sürpriz olmadı. Çünkü Haziran ayındaki gidişat Temmuz ayını da bu ivmede tamamlayacağımızı gösteriyordu. Yani Haziran’daki “v” şeklindeki yükselişin Temmuz ayında zirve yapacağını öngörüyorduk. Şüphesiz satışlardaki bu artışta; kredi oranlarının düşmesi, ödemelere bir yıl sonra başlama ve de sektör temsilcilerinin de kendi bünyelerinde başlattıkları kampanyaların önemli etkisi oldu. Haziran’dan bu yana çok ciddi ve rafine bir kitleyle karşılaştık. Bu hareketlilik satışlara da yansıdı” ifadelerini kullandı.

“Yıl sonuna kadar bu şekilde devam etmesini umuyoruz”

“Satışlardaki bu olumlu tablonun devamlılığı için kamu bankalarının 0,64 faiz oranını ve 15 yıl vadeli sunduğu imkânı sürdürmesi son derece önemli” diyen Elmas, “Bankalar ikinci elde konut kredi oranlarını 0,79 dan 0,87’ye yükselttiğini duyurdu. İkinci el ile olan makasın genişlemesi, üretimin desteklenmesi, alıcıyı yeni konuta yöneltme ve birinci elin teşviki açısından önemli bir karar. Ayrıca birinci elde stokların erimesi, sektörün pandemi sürecindeki kayıplarını yerine koyabilmesi ve inşaatların hızlanması adına biz sektör temsilcileri olarak en azından yıl sonuna kadar bu şekilde devam etmesini umuyoruz” açıklamalarını yaptı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.