İmar Barışı hangi bölgeleri kapsıyor?

Yeni çıkan torba yasası ile birlikte Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alan bazı mahalleler de imar barışı yasasına dahil edildi. Bu yasa ile birlikte bir önceki yasa düzenlemesinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’de bazı mahalleler yasanın kapsamına alındı.

Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan yeni torba yasası ile birlikte Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer aldığı için imar barışı kapsamına girmeyen bazı mahalleler de yasanın kapsamına alındı. Böylelikle bir önceki yasa değişikliğinde kapsama alınmayan Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalleler kapsama alındı. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Boğaz sahiline ilişkin imar yasanın devam ettiğini belirterek, denizi görmediği halde öngörünüm imar barışı ile birlikte öngörünüm bölgesinde yer alan ve bu nedenle barışa dahil edilmeyen konutların barış kapsamına alındığını belirtti.

İmar Barışı Kapsamı Genişletildi

İmar Barışı kapsamı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘’Bütçe planlama komisyonumuza sunulan imar teklifi sınırları ihtiva ediyordu. Daha önceki imar barışında Boğaziçi öngörünüm, Tarihi Yarımada ve Çanakkale’de belirli alanları imar barışına dahil barışı dahiline almamıştık. Sarıyer’de fiilen boğaz öngörünümünde olmayan ancak öngörünümün sınırları içerisinde bulunan alanı da imar barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz öngörünümünde olan ancak fiilen öngörünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar’da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde öngörünümde olan, fiilen öngörünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil.” İmar barışına ilişkin rakamları da paylaşan Bakan Kurum, “Türkiye’de toplam 9 milyon 210 bin vatandaşımız imar barışına başvurdu ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırdı” dedi.

İmar Barışı Sınırları En Çok Bu İlçelerde Değişti

Yetkililerden edinilen bilgiye göre yasa teklifinin ekinde yer alan krokiyle Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’in bazı bölümleri de imar barışı kapsamına alındı. Buna göre Beykoz’da Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Yenimahalle, Göksu, Göztepe’yi içine alan yaklaşık 50-60 bin kişinin yaşadığı bölge barışa dahil edildi. Sarıyer’de barış, Hisar ve Baltalimanı’nın bir kısmı, Yeniköy, Kireçburnu, Rumeli Kavağının iç kısmına genişletildi. Üsküdar Belediyesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre bu ilçede 7 mahallenin bir kısmı da barış kapsamına alındı. Buna göre Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli Mahallelerinin bir kısmı barış kapsamına alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın