İlk kez ev alacaklara müjde!

İlk kez konut sahibi olacak yatırımcılar için geliştirilen konut hesabı devlet katkısı 25 bin TL’ye çıktı. Uygulamaya katılan kişi sayısı 15 bini bulurken biriken para miktarı ise 105 milyon TL oldu. Toplam desteğin 300 milyon TL’yi bulması bekleniyor.

Devlet, nüfus artış hızı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu kentlerde, gelir seviyesi düşük vatandaşların ev sahibi olabilmesi için düğmeye bastı. Buna göre ilk kez ev sahibi olacak olan vatandaşlar için hayata geçirilen bu uygulama vatandaşların yüzünü güldürdü. Konut hesabı ile mortgage birbirini destekleyen bir sistem haline getiriliyor. Bu çalışmalar dahilinde devlet katkısı da 25 bin TL’ye çıkarılacak. Konut hesabına yaklaşık olarak 15 bin kişi katılım gösterirken biriken para miktarı 105 milyon TL’yi buldu. Devlet ilk kez konut sahibi olacak vatandaşların azami miktarda ücret yatırmaları durumunda 300 milyon TL destek sağlayacak. Konut hesabı için ilk ödemeler 2019 yılında yapılacak. Konut hesabının daha etkin olabilmesi için belirlenen devlet katkısı 20 bin TL’den, 25 bin TL’ye çıkarılacak. Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan konut hesabı uygulaması iki yıl önce yürürlüğe konulmuştu.

Konut Hesabı için başvuru süresi 6 ay

2018 yılı içerisinde değerlenme oranı 23.73 olarak belirlenen konut hesabı için 2019 yılında azami devlet katkısı 25 bin TL olacak. Konut almak isteyen yatırımcılar konut hesabı başvuru sürecinden faydalanmak istiyorlarsa 6 ay içerisinde başvurmaları gerekiyor. Devlet katkısını alabilmek için satın alınan ev haricinde Nisan 2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak başka bir konutun alınmamış olması gerekiyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir vatandaş yalnızca bir tane konut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabı açtıranların en az üç yıl birikim yapması gerekiyor. Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için beş yıllık tasarruf gerekiyor. Mevcut düzenlemeye göre tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 lira), 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 lira), 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25’i (20 bin lira) veriliyor.

Aylık en düşük ödeme 313 TL ile 3 bin TL arası

Konut hesabı açan vatandaşların bankalara ayda en az 313 ile 3 bin lira arasında yatırması gerekiyor. Yatırılacak olan para üç aylık periyotlar halinde de yatırılabilir. Bu durumda konut hesabına üç ayda bir 941 lira ile 9 bin 411 lira arasında değişen miktarlarda para yatırılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ başta olmak üzere ilgili kurumlar bu yıl dar gelir gruplarında yer alan vatandaşlar üzerine yoğunlaşacak. Nüfus artışı dikkate alınarak İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde dar gelirli kesimin ev sahibi olması sağlanacak. Geliri düşük kesime uzun vadeli taksitlerle satılan konutların kiralık olanları da yaygınlaştırılacak. Konut Hesabı Sistemi ve konut kredisi (mortgage) arasında köprü kurularak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara destek sağlanacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın