İnönü Konağı müze olarak hizmet verecek

Sivas'ta restorasyonu tamamlanan İnönü Konağı'nın müze olarak hizmet vermeye devam edeceği bildirildi.

İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bahtiyarbostan Mahallesi'nde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bir dönem ikamet ettiği konaktaki restorasyon çalışması tamamlandı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararı sonrasında başlatılan kapsamlı restorasyonda, konakta aslına uygun çalışma gerçekleştirildi.

Yenilenen yüzüyle ziyaretçilerine kapılarını açan İnönü Konağı’nda, konak ile ziyaretçilerin gezebildiği ve ağırlandığı mekanlar daha fonksiyonel hale getirildi.

Müze olarak hizmet vermeye devam edecek konağın bahçesinde ise çeşitli toplantı, yemek ve davet organizasyonları gerçekleştirilebilecek.

Ramazan ayı nedeniyle toplu iftar yemeklerinin de verildiği konak bahçesinde, önemli toplantılar ve kongreler de yapılabilecek. Çocuklu aileler için küçük bir oyun parkının da bulunduğu konak, gece geç saatlere kadar açık kalacak.

İşte İnönü Konağı'nın restorasyon süreci

1830’lu yıllarda Göğdünlüoğulları tarafından yaptırılan İnönü Konağı’nda sıva çatlakları ile ahşap deformasyonlar görülmesi üzerine Sivas Koruma Kurulunun basit onarım izni doğrultusunda başlatılan çalışmalarda, sıvaların kazınması sonucu tüm taşıyıcıların çürüdüğü, mevcut strüktürün yapıyı taşıyamayacak durumda olduğu tespit edilmişti.

Geçmiş yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile konağın beden duvarlarında orijinaline uygun olmayan ahşap karkas arası dolguların kullanıldığı ortaya çıkmış, taşıyıcı sisteme müdahale edilmesi gerektiğinden bu konak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararı gereği basit onarım kapsamından çıkarılarak esaslı onarıma alınmıştı.

Köşk odası da bulunan ve tipik bir Sivas evi olan tarihi İnönü Konağı’nda 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 6 yıl kalmıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.