İnşaat sektöründe talep arttı

Türkiye İMSAD, aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Temmuz 2017 Sektör Raporu’nda, 15 Temmuz darbe girişiminden bir yıl sonra, inşaat sektöründe talebin yeniden eski seviyesine döndüğü vurgulandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD), sektörün en önemli çatı kuruluşu olarak hazırladığı ‘Sektör Raporu’nda, 15 Temmuz’dan bir yıl sonra inşaat sektöründe talebin yeniden toparlandığına dikkat çekildi. Raporda şu bilgiler yer aldı: “2016 yılı Temmuz ayında yaşanan gelişmeler ekonomide tüm sektörlere yönelik talebi olumsuz etkilemişti. İnşaat sektörü de bundan etkilenmiş ve inşaat işlerine yönelik talep önemli ölçüde gerilemişti. 2017 yılı Temmuz ayına geldiğimizde ise inşaat sektöründe talep yeniden 2016 yılının ilk yarı seviyesine döndü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı sektörel güven endeksleri kapsamında açıklanan inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler içinde, talep yetersizliği 2016 Ekim ayından itibaren önemli ölçüde artmıştı. Aynı dönemde finansman sorunları da faaliyetleri kısıtlamaya başlamıştı. 2017 yılı Mayıs ayından itibaren ise talep yetersizliği sorununun azaldığı ve 2016 yılı ilk yarısı seviyelerine geri döndüğü görülüyor. Bununla birlikte bir miktar daha talep artışına ihtiyaç duyuluyor. Haziran ve Temmuz aylarında malzeme ve ekipman eksikliğindeki artış ise dikkat çekici.

İşgücü eksikliğinin ise çok yaşanmadığı görülüyor. Bunlara karşın finansman sorunlarının ise halen önemli bir sorun olmaya devam ettiğini ve geçen yıldan bu yana sınırlı bir iyileşme sağlanabildiğini söyleyebiliriz. Piyasalarda güven, ödeme, tahsilat ve kredi konularında sağlanan ilerlemelere rağmen inşaat sektöründe finansman sorunları, faaliyetleri kısıtlayan önemli bir faktör olmaya devam ediyor.”

İstihdam arttı

Son bir yıldır istihdamın artırılmasına yönelik, kamunun uyguladığı teşviklerin önemli olduğu, bu teşvikler ile birlikte istihdamda artış yaşandığı belirtilen raporda, “İnşaat sektöründe bu teşviklerin ötesinde, inşaat işlerindeki genişlemeye bağlı olarak istihdam yükseldi. 2017 yılı Nisan ayında inşaat sektöründe çalışan sayısı 2,19 milyon kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı ayına göre istihdam yüzde 4,9 arttı. Toplam istihdam içindeki pay ise yüzde 7,6’dan yüzde 7,8’e çıktı. İnşaat sektöründeki istihdam artışı, iş aktivitesi açısından ümit verdi“ denildi.

Konut satışları Haziran’da yüzde 8,1 geriledi

Konut satışlarıyla ilgili bilgilere yer veren raporda, bu yıl ilk kez önemli ölçüde gerileme yaşandığına dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi “Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 8,1 geriledi ve satışlar 97 bin 579 adet olarak gerçekleşti. Bu gerilemede daha çok Ramazan ayı ve Bayramın etkisi olduğu görüldü. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda konut sektörüne sağlanan destekler ile birlikte yaşanan artışların da normalleşmeye başlayacağı öngörülüyor. Sonuç olarak geçtiğimiz aylarda talep önemli ölçüde öne çekilmiş bulunuyor. Haziran ayındaki gerilemeye rağmen yılın ilk altı ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 3,7 arttı.”

Haziran’da markalı konut projeleri

Raporda verilen bilgilere göre, yeni yılın ilk ayından sonra markalı konut projelerinde stok erime hızı Şubat ve Mart aylarında önemli ölçüde artarak, Nisan ayı yavaşlaması ardından Mayıs ayında da göreceli yüksek gerçekleşmişti. Ancak Haziran ayında stok erime hızı önemli ölçüde yavaşladı ve Ocak ayı seviyelerine geri döndü. Stok erime hızındaki yavaşlamada Bayram ve Ramazan ayı etkisinin de olduğu belirtildi. Ancak konut satışlarında uygulanan kampanyalar ile öne çekilen talebin artık doygunlaşmakta olduğunun da altı çizildi.

Yabancıların konut alımı yükseldi

2012 yılı Haziran ayında yabancılara konut satışının düzenlenmesi ardından en yüksek ilk yarıyıl satışının 10 bin 353 adet ile 2015 yılında gerçekleştiğinin belirtildiği raporda, 2016 yılında ise satışların gerilediğine dikkat çekildi. 2017 yılı ilk yarısında ise yabancılar 9 bin 595 konut satın alarak en yüksek ikinci yıl alımı gerçekleşti. Yılın ilk çeyrek döneminde gerileyen yabancıların konut alımının özellikle 2. çeyrekte önemli bir artış göstereceğine ve yılın ikinci yarısında da artışın sürmesinin beklendiğine değinildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın