İnşaat sektörüne yönetmelik müjdesi

Yenigün gazetesinin haberine göre, inşaat mühendisi Akın Kazançoğlu ve çalışma arkadaşlarının yaptığı çalışmalar ve girişimler sonucu ''Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişildik Yapılmasına Dair Yönetmelik" çıktı.

Yeni yönetmelikle belediyelerde bekleyen birçok projenin 11 ay içerisinde hayata geçirilmesi ön görülüyor. Yönetmelik belirlenen süre içerisinde sektörün önünü açmak için güzel bir adım olarak nitelendiriliyor.

İnşaat Mühendisi Akın Kazançoğlu yönetmelik hakkında bilgi verdi. Kazançoğlu, "Burada Tip İmar Yönetmelikleri ve belediyelerin İmar Yönetmelikleri vardı. Bu iki yönetmeliğe Ankara'dan Mimarlar Odası itiraz edince bir tanesi yürürlükten kaldırıldı. Kaldırılınca bir takım insanlar mağdur oldu. Proje ve inşaat yapmaları zorlaştı. Bizde konuyla ilgili çalışma arkadaşlarımla bir mücadele verdik. Böyle bir durum varsa süre verilmesini istedik. Sonuç olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliği 2017 yılına kadar uzattı.

Projeler hayata geçecek

Bu kararın sektörün önünü açacağını düşünüyoruz. Belediyelerde kenara atılmış bekleyen yüzlerce proje var. İzmir'de 30 ilçe var. Alınan karara göre projelerin 11 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor.  Ben birçok projenin hayata geçeceğini düşünüyorum. Sektöre ciddi fayda sağladığımıza inanıyorum" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.