İnşaat sektörünün ruhsat umudu

Türkiye İMSAD tarafından her ay yayınlanan sektör raporu, mayıs ayında iyimser tablo çizdi. Rapora göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 28, yüzölçümünde yüzde 31.6, değer olarak yüzde 38.5 ve daire sayısında yüzde 34.7 oranında artış yaşandı.

Yapı ruhsatı verilen binaların 2016 yılı ocak-mart aylarında toplam yüzölçümü 52.1 milyon metrekare olurken, bu rakamın 28.2 milyon metrekaresini konut, 13 milyon metrekaresini konut dışı ve 10.8 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanı oluşturdu. 

Malzeme Üretimi de Artışta

Öte yandan inşaat malzemesi sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 7.2 arttı Yılın ilk üç aylık döneminde en yüksek üretim artışı görülen üç ürün grubu metalden kapı ve pencereler, çelik boru ve profiller ile fırınlanmış tuğla ve karo ürünleri oldu. Hazır beton, boyalar, merkezi ısıtma radyatörleri, çimento, kireç ve alçı ile inşaat amaçlı alçı ürünleri üretimleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'un üzerinde artış gösterdi. 

İnşaat İşlerinde Kan Kaybı

Rapora göre mevcut inşaat işleri seviyesi mayısta 2 puan geriledi. Mevsimsellik etkisi ile mevcut inşaat işleri seviyesinde görülen hızlı toparlanmanın yerini erken bir gerilemeye bıraktığı, bu gerilemenin önümüzdeki aylardaki inşaat malzemesi talebini de olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Satışlarda İvme Kaybı

Konut satışları ise, şubat ve mart aylarındaki artışın ardından nisan ayında yüzde 10.9 düşüş gösterdi. Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.9 azalarak 106 bin 348 adet olurken, birinci el satışlar nisan ayında yüzde 10.8 azalarak 46 bin 908 adet oldu. 
İkinci el satışlar da ise gerileme yüzde 10.9 oldu. Nisan ayında ipotekli satışlar ise yüzde 27.4 gerilerken, diğer satışlar yüzde 0.5 düşerek 72 bin 919 adet oldu. 

İhracatta ve Güvende Gerileme

İç pazarda yapı ruhsatlarındaki artışla sektör gelecek dönem için umutlanırken, ihracattaki gerileme ise devam ediyor. Mart ayında ihracat yüzde 10.9 geriledi ve yıllık ihracat 16.3 milyar dolara düştü. 
İnşaat malzemeleri ihracatı mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.9 gerileyerek 1 milyon 388 bin dolara indi. Raporda, ihracatta yılın ilk üç ayında benzer oranlarda gerileme yaşandığına dikkat çekilirken, mevcut pazarlarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkisinin halen etkili olduğu ifade edildi. İhracat, yılın ilk üç ayında yüzde 15.6 düştü. 

Bu arada güven endeksi ilk kez mayısta geriledi. Yılın ilk dört ayında inşaat sektörü güven endeksi 12.8 puan artış gösterirken, mayıs ayında nisan ayına göre 3.6 puan geriledi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.