İnşaat şirketleri hayali kanal pazarlıyor

Pazarlama Aracı Oldu

 2011 yılından bu yana konuşulan ve bu yıl ihalesi beklenen 'Kanal İstanbul' projesinde resmi güzergâh hâlâ açıklanmadı. Karadeniz ve Marmara'yı birleştirecek proje için ilk etapta Silivri dense de, daha sonra Küçükçekmece Başakşehir ve Arnavutköy hattı konuşuldu. Bu adres üzerinden tanıtım videoları, fotoğraflar ortaya çıktı. Resmi olmayan bu güzergah gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Hem inşaat şirketlerince yapılan birinci el satışta hem de emlak ofisleri ve internet üzerinden yapılan ikinci el satışlarda Kanal İstanbul bir pazarlama aracı olarak kullanıldı. Kanal İstanbul için güzergâh değişikliği açıklamasına rağmen hâlâ Kanal vurgusu ile satışlar devam ediyor.

İnşaat şirketlerinin tanıtım kataloğunda ve ikinci el satışlarda Kanal İstanbul üzerinden alıcıların prim beklentisi yükseltiliyor. Oysa geçtiğimiz günlerde Ulaştırma. Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul için güzergah değişikliği yapılacağını söyledi. Yapılan çalışmalar sonucu sit bölgeleri konusunda tereddütler doğduğunu, bu nedenle güzergah konusunun yeniden ele alınacağını belirten Yıldırım. "Vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum” açıklamasını yapmıştı.

Tüketici Kanunu Devreye Girebilir

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu güzergah bilgisini yayan, buna göre fiyatları yukarı çeken ve satış yapanların hatalı davrandığını belirterek, konuyla ilgili olarak Tüketici Kanunu bu noktada devreye girmesi gerektiğini savundu. Çelik kendi şirketinin de Başakşehir'de 2 konut projesi olduğunu ancak projelerinde Kanal İstanbul vurgusu yapmadıkları için bir sorun beklemediklerini dile getirdi.

Hangi Projeler Kullanıyor?

Onlarca proje Kanal İstanbul'a yakın olduğu iddiası ile satışa çıktı. İlk olarak Kasım 2013'te Başakşehir'de yapılan Bulvar İstanbul projesinde Kanal İstanbul konusu gündeme geldi. Projeyi üstlenen Özülke Özkar Ortak Girişimi tanıtım videosunda Kanal İstanbul'u kullandı. Projede arsa sahibi Emlak Konut un Genel Müdürü Murat Kurum, yüklenici şirketi uyardı. Buna rağmen Başakşehir'de yapılan konut projelerinin tanıtımında Kanal vurgusu 2 yıl sürdü. Geçen yıl nisan ayında Cihan İnşaat tarafından aynı bölgede satışa çıkan Avrupark Bahçekent projesinin tanıtımında 'Kanal İstanbul'a 3.5 kilometre' denildi. Başakşehir'deki kimi projelerin internet sitelerinde bölgenin Kanal İstanbul'a ev sahipliği yapacağına dikkat çekiliyor. 
Bu projelerden bazıları ise; Vadiyaka, Vadişehir ve Evvel İstanbul.

Metal Yapı Konut’un Küçükçekmece sahilde yapacağı Blue Lake projesinin tanıtım haritasında Kanal İstanbul için bir güzergâh gösteriliyor. Yine aynı bölgede DB Oğulları İnşaat'ın yaptığı Kapanarya Gold Evleri projesinde de Kanal İstanbul vurgusu yapılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın