İnşaat ve gayrimenkulde asıl hareketlilik Eylül’de yaşanacak

Özellikle Emlak Konut tarafından hayata geçirilen kredilendirme sistemi, faiz oranları ve konut fiyatlarında yaşanan düşüşle beraber konut satışlarında artışlar gözlemleniyor. Tüm bu gelişmelerin sektöre umut verdiğini dile getiren AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “Sektörde asıl haraketliliği Eylül ayından sonra bekliyoruz” dedi.
Emlak Konut tarafından hayata geçirilen kredilendirme sistemi, faiz oranları ve konut fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte İnşaat sektörünün gayrimenkul ayağında yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. 

Tüm bu gelişmelerin sektörü yeni bir döneme sokacağını dile getiren AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredilerine elbette yansıdı. Emlak Konut’un da başlattığı kampanya doğal olarak stoktaki konutların ve yürüyen marka projelerin tercih edilmesi bakımından çarpan etkisi yarattı. Fakat Emlak Konut’un hayata geçirdiği proje 31 Ağustos’ta sona erecek. Oysa halkımız yaşanan hain darbe girişimi sonrası moral ve motivasyonunu yeni yeni toparlıyor. Bu nedenle bu kampanyanın uzatılması büyük önem arz ediyor. Ekonomik göstergeler konut kredisindeki düşüşün Eylül ayında da devam edeceği yönünde. Bu nedenle inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde asıl haraketliliği Eylül ayı itibarı ile hissetmeye başlayacağız” dedi.

Konut stoku artıyor

Konut satış rakamlarına da değinen Muhsin Bayrak “Konutta stok artışı geçen yıl 2014’e göre neredeyse yarı yarıya azaldı ve 126 bine düştü. Ancak konut stoku artmaya devam ediyor ve son üç yıldaki artış 550 bini aştı. TÜİK verilerine göre belediyeler geçen yıl 871 bin daire için inşaat ruhsatı, 724 bin daire için de yapı kullanma izin belgesi düzenledi. Türkiye genelinde geçen yıl gerçekleşen ilk el konut satışı ise 599 bin düzeyinde gerçekleşti. Bir başka ifadeyle, 724 bin adetlik konut arzına karşılık 599 bin adetlik talep yaratıldı ve aradaki farkı oluşturan 126 bin adet konut, stoka eklenmiş oldu” açıklamasını yaptı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.