İnşaatı Bitmeden Ödülünü Aldı

 

Üçüncü Havalimanı kulesine dev ödül…

Üçüncü Havalimanı'nın trafik kontrol kulesi, 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'nü kazandı. Kuleyi, Ferrari'nin tasarımcısı olan Pininfarina tasarladı. 

İSTANBUL Yeni Havalimanı'nın (üçüncü havalimanı) Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'nü kazandı. 

DOĞRU BİR KARAR

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, ödülün kendileri için mutluluk verici olduğunu belirtti. Kulenin, Avrupa ile Asya arasında İstanbul Yeni Havalimanı üzerinden seyahat eden tüm yolcular için görünür olacağını ifade eden Akçayoğlu, şunları kaydetti:

"Kule tasarımı için dünyanın bir numarası olan Ferrari'nin tasarımcısı Pininfarina'yı seçtik. Bu ödül ile yaptığımız seçimde ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk."

370 PROJE ARASINDAN SEÇİLDİ

İGA'nın 2015 yılında açtığı yarışma sonucu Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Bina, dünyanın dört bir yanından gelen 370 proje arasından, İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşturduğu jüri tarafından büyük ödüle layık görüldü. 23 Eylül'de Atina'da yapılacak törende ödülü, İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, Pininfarina ve AECOM yöneticileri ile birlikte alacak. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın