ABD Başkanı Donald Trump’tan geri adım! Irak yasaklı ülkeler listesinden çıkıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün imzalaması beklenen yeni vize düzenlemesiyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Vizede Irak yasaklı ülkeler listesinden çıkartılıyor…  Son dönemde bir çok tartışmalı yasaya imza atan ABD 45. Başkanı Donald Trump, bu kez geri adım atıyor. 

Trump’ın 27 Ocak’ta imzaladığı ilk kararname, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke (Irak, İran, Suriye, Libya, Somali, Sudan ve Yemen) vatandaşlarına üç ay süresince ABD kapılarını kapatıyordu. Ancak bu kararname, ABD’deki federal mahkemelerce askıya alınmıştı.

Irak’la ilgili vize düzenlemesi yapacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün imzalaması beklenen yeni vize düzenlemesiyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

YETKİLİLER KONUŞTU

Associated Press’e konuşan ABD’li yetkililer, Trump’ın daha önce imzaladığı kararnamede geçici seyahat yasağı koyulan yedi ülke içinde yer alan Irak’ın yeni listede yer almayacağını söyledi.

PENTAGON VE DIŞİŞLERİNİN BASKISI ETKİLİ OLDU

Dört ayrı yetkiliye dayandırılan habere göre, Trump yönetiminin aldığı kararda Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığının baskısı etkili oldu. Beyaz Saray’a, Irak’ın terör örgütü DEAŞ ile mücadelede önemli bir rol oynadığını hatırlatan bu iki kurum, yasak kararının gözden geçirilmesini talep etti.

27 OCAK’TA İMZALADI

Trump’ın 27 Ocak’ta imzaladığı ilk kararname, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke (Irak, İran, Suriye, Libya, Somali, Sudan ve Yemen) vatandaşlarına üç ay süresince ABD kapılarını kapatıyordu. Ancak bu kararname, ABD’deki federal mahkemelerce askıya alınmıştı.

SEÇİM KAMPANYASINDA VERDİĞİ MESAJLARI YİNELEDİ

ABD Kongresi’nin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, sık sık seçim kampanyasında verdiği mesajları yineledi.

Genelde Amerikan başkanlarının görevde kaldıktan en az bir yıl sonra gerçekleştirdiği konuşmayı Trump’ın bir ay sonra gerçekleştirmesi, politikalarının netleşmesi açısından önem taşıyordu.

KANSAS CİTY’DEKİ SİLAHLI SALDIRIYA ATIF YAPTI

BBC Türkçe’nin haberine göre Trump, konuşmasına Yahudi merkezlerine ve Yahudi mezarlıklarına gerçekleştirilen saldırılar ile geçen hafta Kansas City’de meydana gelen silahlı saldırıya atıfta bulunarak politikalardaki farklılıklara rağmen ABD’nin ‘kötülüklere’ karşı birleştiğini vurgulayarak başladı.

MAHKEME KARARLARININ ARDINDAN BAKANLIK ASKIYA ALMIŞTI

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Washington eyaletinden bir Federal Yargıcın kararına binen Başkan Donald Trump’ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarına vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesi’ni tamamen askıya aldığını duyurdu.

İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Gilllian Christensan yaptığı açıklamada, “Söz konusu kararnameden kaynaklı tüm eylemler askıya aldı.” ifadesini kullandı.

Sözcü, bu eylemlere söz konusu kararnameden etkilenen yolcuların havacılık şirketlerine bildirilmesinin de dahil olduğunu kaydetti.

İç Güvenlik Bakanlığından aynı zamanda benzer bir açıklama da Dışişlerinden geldi.

Amerikan medyasına konuşan Dışişleri yetkilileri yedi ülke vatandaşına vize ve giriş yasağı uygulayan kararnamenin vizesi olan yedi ülke vatandaşının vizelerinin iptali ile ilgili hükümleri askıya aldığını açıkladı.

İsmi açıklanmayan bir Dışişleri yetkilisi, “Vizelerin geri alınması hükmünü geri çektik. Vizeleri iptal edilmemiş ve ellerinde geçerli vizesi olan kişiler şimdi seyahat edebilirler.” ifadelerine yer verdi.

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinin Seattle kentinde görev yapan federal yargıç Robart, vize yasağının ABD genelinde geçici olarak durdurulmasına karar vermişti. Bunun üzerine Beyaz Saray’da ABD Adalet Bakanlığının “mümkün olan en kısa sürede” Başkan Trump’ın kararnamesini tekrar uygulamaya çalışacağını belirten bir açıklama yapmıştı.

Trump’ın geçen hafta cuma günü imzaladığı Başkanlık Kararnamesi, Irak, Suriye, İran, Libya, Yemen ve Somali olmak üzere yedi ülke vatandaşlarına vize verilmesi ve bu ülkelerden gelenlerin ülkeye alınmaması talimatını içeriyordu.

Kararname ayrıca Suriye’den mülteci alımını süresiz şekilde askıya alıyordu.

Trump’ın bu kararı ülke çapında protestolara yol açtı. Yeni başkan bu kararından dolayı içerden ve dışardan pek çok siyasi liderin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.