KOSGEB kredi başvuru sonuçları açıklandı! KOSGEB ödemeleri başladı

Haftalardır başvuran vatandaşın dakika saydığı KOSGEB kredi başvuruları açıklandı. Şartları uygun olanlara da KOSGEB ödemeleri yapacak.

Milyonlarca kişi günlerdir bu duyuruyu bekliyordu. Dün de Başbakan Binali Yıldırım KOSGEB Kredi ödemelerinin yapılacağını duyurmuştu. Ancak resmi duyuru az önce geldi. KOSGEB kreid başvuru saonuçları açıkladı. Ödemeler başlıyor. Küçük ve Orta Boy İşletmelere can suyu olacak kredide 460 bin 167 işletme yıllık cirosuna göre 20 bin ile 50 bin lira arasında destek alacak. 20 günde KOBİ’ye 11 milyar TL ödenecek.

DÜN DUYURULDU

Konu ile ilgili ilk açıklama dün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından duyuruldu. Özlü, Twitter hesabından, “50 bin liraya kadar olan faizsiz kredi desteği ile ilgili işlemler başladı, hayırlı olsun” dedi.

HER ÖDEME CİROYA BAĞLI

Yıllık net satış hasılatı 1 milyon 345 bin liranın altında olan işletmelere yıllık net satış hasılatına göre 20 bin ila 50 bin lira arasında kredi verilecek. Kredi kullanan işletme ilk bir yıl hiçbir ödeme yapmayacak. Ödemeler 1 yılın sonunda başlayacak ve çekilen kredi miktarı faiz ödemeden 3’er aylık taksitler halinde 2 yılda ödenecek.

MESAJ GELECEK

KOBİ’lere yaklaşık 20 günde 11 milyar liraya yakın faizsiz kredi hacmi oluşturulacak. Krediyi almaya hak kazanan işletmelere SMS ve bilgilendirme e-postası gönderiliyor. Ayrıca işletmeler, sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr web adresinden giriş yaparak da başvuru sonuçlarını öğrenebilecek. Adına kredi çıkan işletme ise son olarak kredi onayının çıktısını alıp bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabilecek.

İŞTE BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım küçük ve orta ölçekli işletmelere müjdeyi vererek, “50 bin liraya kadar olacak dedik ve bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. Kredi verme işlemi bugün başlıyor.” açıklamalarında bulundu.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Türkiye’ye yakışan 120 tesisin toplu şekilde açılışını gerçekleştirdik. Yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar olan tesisleri hizmete aldık. Bu millete hizmet aşkıyla o kadar çok çalışıyoruz ki, açılışları da 100’er 100’er yapıyoruz. Vakit yok. Bu büyük millete bu hizmetler yakışır. Şu sıralar çok bereketli bir işe başladık. 79 milyon vatandaşımızla birlikte yeni bir başarı destanı için şafak sayıyoruz. Türkiye’nin aydınlık yarınlarına, berrak ışıklarıyla tertemiz bir güneş doğsun istiyoruz.

Dünyanın en büyük havalimanı inşaatı İstanbul’da son sürat devam ediyor. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren yapımı sürüyor. KOSGEB aracılığıyla küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları durumunda 3 yıl vadeli faizsiz kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu kredi 50 bin liraya kadar olacak dedik ve bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. Kredi verme işlemi bugün başlıyor. İlk yıl ödeme yok, geri kalan 2 yılda da faiz yok. Aldığın parayı eşit taksitlerle ödüyoruz. 50 bin liraya kadar olan sıfır faizli kredinin ihtiyacı olan küçük esnafa verilmesi sağlanıyor. Söz verdik yerine getirdik.

Mükelleflere vergilerini düzenli ödemeleri halinde yüzde 5 indirim geçen hafta Meclis’te kabul edildi. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, gurbetçiler veya yabancılar Türkiye’den konut veya işyeri satın almaları halinde kendilerinden KDV alınmayacak. Ancak bunu kötüye kullanıp, ticarete dökerlerse alınmayan KDV tekrar onlardan geri alınacak. Bu da konut sektörünü, emlak sektörünü canlandıracak, aynı zamanda dışarıdan Türkiye’ye döviz girişini de arttıracak önemli bir karardır.

Çiftçinin Ziraat Bankası’na olan borçlarının yeniden yapılandırılması karara bağlandı. Bununla ilgili kanun çıktı. Bu kanunlarla yaptığımız düzenlemelerin olumlu etkilerini şimdiden görmeye başladık. Ocak’ta konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 13 artış gösterdi. Yurt dışında Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması, uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi için kanun tasarısını Meclis’e gönderdik. Bu hafta içerisinde Meclis Sanayi Komisyonu’nda görüşülecek ve daha sonra da genel kurula gelecek.

Referanduma gidiyoruz diye işi gücü rafa kaldıramayız. 23 ili kapsayan özel bir kalkınma planıyla ekonomiye can, vatandaşa iş, aş sağlayan cazibe merkezleri programını da başlattık. Bugüne kadar 25 milyar liralık bu bölgelere yatırım için müracaat geldi. Dün itibarıyla bu müracaatlar doldu. 150 bin üzerinde vatandaşımıza, gencimize iş, aş imkanı sağlayacak. Buradan önemli bir müjdeyi çiftçilerimize verelim. Bizim AK Parti iktidarı olarak 14 yıllık dönemimizde tarıma, hayvancılığa ola desteklerimizi 1.8 milyardan 12 milyarın üzerine çıkardık. Geçen senenin sonlarına doğru aldığımız bir kararla çeşitli adlar altında verilen bu destekleri iki kalemde toplayıp, iki dönemde biri hasattan önce diğeri de hasattan sonra olmak üzere; yani Nisan-Mayıs, Eylül-Ekim’de vermek suretiyle bu desteklerin daha anlamlı halg elmesini hedefledik. Üreticilerimize toplam 12.8 milyar ödeme yapacağız. Mazot ve gübre paralarını Mart ayı içinde ödeceğiz.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.