İş dünyası Bild’e tepki gösterdi

iş dünyası Bild gazetesine tepki gösterdi.

İş dünyası, Alman Bild Gazetesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci aleyhine çıkan hakaretlerle dolu haber hakkında tepkiler vermeye devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Alman Bild gazetesi tarafından yapılan habere ilişkin, “Almanya’da yaşanan karalama sürecini şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci için kullanılan ifadeler kabul edilebilir ya da mazur görülebilir değildir. İki ülke arasında gerginlik oluşturarak bağların zayıflamasını arzu eden odakların amaçlarına ulaşmasına Türkiye müsaade etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı da olan Kocasert yaptığı yazılı açıklamada, Almanya ve Türkiye’nin sadece ticari bakımdan değil, birçok yönden birbiriyle ilişki içinde olan iki ülke konumunda bulunduğuna dikkati çekti.

Son günlerde Almanya’da Ekonomi Bakanı Zeybekci’yi hedef alan maksatlı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü bildiren Kocasert, şunları kaydetti:

“Demokrasinin en iyi modeli olarak bilinen Avrupa’nın en önde gelen ülkeleri arasındaki Almanya’da yaşanan karalama sürecini şiddetle kınıyoruz. Ülkede yayınlanan gazetelerden birinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci için kullanılan ifadeler kabul edilebilir ya da mazur görülebilir değildir. Bakanımıza karşı takınılan çirkin tavır elbette ki ülkemize yapılan saldırı anlamına gelmektedir. Sayın Bakanımız, üretimde, ihracatta, ekonomik büyümede sürekli ilerleyen bir Türkiye için var gücüyle çalışıyor. Attığımız her adımda kendisinin nasıl desteğini arkamızda hissediyorsak bizler de bakanımızın her daim yanında olacağız. İki ülke arasında gerginlik oluşturarak bağların zayıflamasını arzu eden odakların amaçlarına ulaşmasına Türkiye müsaade etmeyecektir.”

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili ve Makine Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Sarı da söz konusu haberi kınadı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakaretlerle dolu haber hakkında basın açıklaması yaptı.

“Demokrasinin beşiği olduğu iddia edilen Avrupa’nın en güçlü ülkesi olan, AB’nin kaptanlığına soyunan Almanya’da ülkemizin bakanlarına yönelik gerçekleştirilen karalama kampanyasını kınıyoruz” diyen Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Almanya uzun yıllardır Türkiye’nin hem dış ticaret alanında en büyük partneri, hem de yurtdışında en çok vatandaşımızın yaşadığı ülke konumunda. Bu hareketlerin sıkı sosyal ve ticari ilişkileri olan, halkları arasında oldukça güçlü bağlara sahip iki ülkenin arasını bozmaya yönelik yapıldığını düşünüyoruz ve son derece art niyetli olarak buluyoruz. Değil Türkiye, herhangi bir ülkenin bakanına ve siyasilerine yapılan hakaret, o ülkenin tamamına yapılmış hakarettir.

Alman makamları tarafından girişilen bu anlamsız tavrı iyiniyetli bir hareket olarak görmemizin imkanı yoktur. Ekonomi Bakanımız Türkiye ihracatının artması için, ekonomimizin daha hızlı büyümesi, daha fazla yatırım ve istihdam için gece gündüz emek harcayan bir kişidir. Kendisinin her durumda ve her zaman yanındayız. Bu hakaretleri bütün ülkeye yapılmış addediyor ve derhâl bu tavırdan dönülmesini bekliyoruz.”

.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.