İş dünyası bu iftarda buluştu

Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörü Türkiye Müteahhitleri Birliği iftarında buluştu. TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün’ün ev sahipliği yaptığı iftara, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 16 ülke büyükelçisi, Türkiye Müteahhitler Birliği üyeleri ve iş dünyasından davetliler katıldı. 

Swiss Otel Ankara’da düzenlenen iftarda konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, müteahhitlik sektörünün Türkiye’nin yüz akı sektörlerden biri olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Zor bir yılı geride bıraktık. Türkiye bu arada bütün yatırımlarını da aksatmadan yürüttü. Yüz akımız gururumuz Marmaray, 3. Köprü, inşaatı devam eden 3. Havalimanımız, Osmangazi Köprüsü bunların hepsi sizlerin eseri” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı gezilerinde Türk müteahhitlerinin dünyanın en iyisi olduğunu her fırsatta özellikle vurguladığını anlatan Kaynak, “Evet, dünyanın en iyileri bizim müteahhitlerimiz. Biz sizlerle ve ülkemizle gurur duyuyoruz. İnşallah gelecek dönem ekonomimizin daha sağlam temeller üzerinde devam ettiğini göreceğiz ve aynı zamanda demokrasimizin de daha kökleştiğini göreceğiz. Türkiye 16 Nisan’dan itibaren yeni bir döneme girdi. 2 yıllık süre içinde uyum yasaları inşa edilecek. Bundan sonra işlerimiz daha hızlı, daha pratik, daha kısa sürede gerçekleşecektir” diye konuştu.

İnşaat sektörünün büyümenin lokomotifi olduğunu kaydeden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Zaman zaman müteahhitlik ve inşaat sektöründeki bu büyümenin gerçek anlamda Türkiye’nin yüksek teknoloji üretmesine uygun gelişmeler olmadığı da ifade edilmiştir. Ancak ben buna katılmıyorum” dedi ve şöyle devam etti:  “Çünkü inşaat sektörü özellikle ileri ve geri bağlantıları olan en yüksek sektörlerden biridir. Dolayısıyla inşaat sektörü ekonomimizin bugün canlanmasına ciddi katkı sağlıyor, bundan sonraki süreçte de hem yurtiçinde, hem yurtdışında gerçekten büyük bir performans göstermesi söz konusu olacak, canlılık devam edecektir.

İnşaat sektöründeki, müteahhitlik hizmetlerindeki güçlü yapıyı bizim mutlaka fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Neresinden bakarsak bakalım, eksikliklerimiz olmasına rağmen, yapacağımız çok fazla sayıda iş olmasına rağmen Türkiye müteahhitlik hizmetlerinde dünyada en çok konuşulan ülkelerin başında gelmektedir. Ortalama proje tutarındaki artışa baktığınızda 3-5 milyon dolarlardan 100 milyon dolarlara yükselmiş durumda. Bu bizim müteahhitlerimizin çok daha nitelikli, çok daha vasıflı işler yaptığını özellikle yurtdışında göstermektedir. Bu da bizler için gurur kaynağıdır.

İftar davetinin ev sahipliği yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise, “Birlik ve beraberliğin, Ramazan ruhunun her zamankinden daha büyük değer taşıdığı bugünlerde; TMB olarak Hükümetimiz, bürokrasimiz, üyelerimiz, yabancı dostlarımızla, bu mübarek ayda bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.