İş dünyası darbe kalkışmasına karşı tek yürek oldu

İş dünyası tek yürek oldu. ‘Karanlıktan Aydınlığa: 15 Temmuz’ adı verilen açıklamayı, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak okudu. Açıklamada, “Milletin iradesinden başka irade tanımıyoruz” diyen Olpak, “Ekonomimizin temelleri sağlamdır ve hükümetimiz gereken tedbirleri almıştır. Kısa sürede bu olumsuzları bertaraf edecektir. Piyasalar normal seyrine ulaştı. Bundan sonra bizler daha çok çalışıp üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YASED Başkanı Ahmet Erdem, “Uluslararası yatırımlar uzun vadelidir, kısa vadeli olaylar kararları etkilemeyecektir. Bir kısmı bekleyip görmek isteyebilir ancak bunların kısa bir dönem süreceğini biliyoruz. Piyasaların akışı normal hale geldi. Kur dengesi de sağlandı” dedi.
‘İş konseylerine görev’

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, iş konseyleri öncülüğünde, yaşananların ve Türkiye imajının gerektiği gibi anlatılmaya başladığını dile getirdi. Vardan, “İş konseylerimizin 126 tanesi çalıştıkları ülkelerle temasta. Bu ülkelerle görüşerek, yazışarak, yüzyüze gelerek durumu anlatmaları gerektiğini söyledik” diye konuştu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yabancı yatırımcıların arayıp bilgi aldıklarını ve Türk halkına övgüler dizdiklerini dile getirdi. Büyükekşi, “İhracat açısından Türkiye’ye gelecek alıcılarda birtakım sıkıntılar yaşayabiliriz ancak temel hedefimiz olan 2023 hedeflerine ulaşmak için daha çok çalışacağız” dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “400 bin üyemize işyerlerini kapatmama çağrısı yaptık. ‘Daha çok çalışacağız’ dedik. Halkımıza da ‘harcamalarınızı kısmayın’ mesajı verdik” dedi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise, “Her şerden bir hayır doğar. Krizden ekonomi adına çok iyi fırsatlar çıkacak. Bütçeden kaçınmadan olanları anlatacağız” dedi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ülkenin tanıtımında yeni bir atağa başlamışken bu girişimin yaşandığına dikkat çekerek, İspanya, Almanya gibi ülkelere gidip, partnerleriyle görüşeceklerini söyledi. Yaşanan girişimi ‘türbülans’ olarak niteleyen Ulusoy, “Bunun altından kalkacağız. Erken rezervasyonlar, tüm sistem devam ediyor. Antalya’da 30 bin misafirimiz var. Bu yaşananlardan sonra dönmek isteyen ise 9 kişi oldu” diye konuştu.

TAMPF Başkan Vekili Sami Kariyo, tüm AVM ve perakendecilerden bilgiler aldıklarını belirterek, “Cumartesi günü açık olmaları için uğraştık. Pazar günü normal bir alışveriş gününün yüzde 85-90 seviyelerine ulaştığını gördük. Tüketici güveni açısından normale yakın” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.