İstanbul AVM kiraları Anadolu’yu ikiye katladı

EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan "Türkiye Alışveriş Merkezleri Kategori Bazlı Kira ve Alan Analizi Raporunu" açıkladı. Türkiye genelinde avmlerde bulunan toplam kiralanabilir alanın yüzde 25'i üzerinde geniş çaplı bir çalışma gerçekleştiren EVA, kira değerlerine ilişkin genel sonuçlara ulaştı. EVA Gayrimenkul araştırmasının en dikkat çekici sonucu,İstanbulda aylık bazda 41.67 dolar/metrekare olan aylık kiranın, Ankara'da 21.77 dolar/metrekare, Anadolu'da ise 19.17 dolar/metrekare düzeyinde seyretmesi oldu. 

AVM kira şampiyonu: Avrupa yakası

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, AVM kira değerlerinin Türkiye genelinde aylık 29.03 dolar/metrekare düzeyinde seyrettiğini bu rakamın İstanbul'da aylık ortalama bazında 41.67 dolar/metrekare olarak gerçekleştiğini söyledi. Yazıcı:

"Ankara‘da ortalama aylık rakam 21,77 dolar/m2 değere oturuyor. Anadolu şehirlerinde bu rakam ayda 19,17 dolar/m2'ye düşüyor. İstanbul AVM'lerde her türlü ortalamayı yükselten itici bir güç olarak göze çarpıyor.”  ifadelerini kullandı. 

Açıklamasında Avrupa yakasında rakamın 44.10 dolar/metrekare düzeyine yaklaştığını vurgulayan Yazıcı, Anadolu yakasında ise bu rakamın 38.5 dolar/metrekareyi gerilediğinin de altını çizdi.

En yüksek kirayı hangi sektör ödüyor

Türkiye genelinde AVM'lerin gelir/alan verimliliği açısından analizinden ortaya çıkan en ilgi çekici sonuçlardan biri ise en yüksek kira bedelimi kuyumculuk mağazalarının ödemesi oldu. Kuyumculuk sektörünü sırasıyla aksesuar, iletişim, yiyecek/içecek ve kişisel bakım mağazaları izledi. Metrekare başına en düşük kira bedelleri ise sinema/eğlence, yapı market ve süpermarket sektörleri ödedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıEmlak vergisinde son ödeme tarihi 30 Kasım
  Sonraki yazıSKY Novita’da fiyatlar 441 bin 715 TL’den başlıyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın