İstanbul en pahalı 35’inci şehir oldu

Aylık 3600 dolar

Zürih’te 3 kişilik bir ailenin yaşamını devam ettirmesi için 122 ürün ve hizmet baz alınarak tespit edilen aylık harcama 3600 dolar olarak açıklandı. Bu rakam Cenevre için 3500 Dolar ve New York için ise 3340 Dolar olarak hesaplandı. Bu rakamlara konut kirası dahil edilmedi.

Araştırmada Zürih ve Cenevre’de çalışan birinin, örneğin bir adet hamburger satın almak için 11 dakika çalışması gerekirken, Kenya’da bir çalışana bunun maliyetinin 3 saatlik çalışma süresi olduğu da ortaya konuldu.

Aylık masraflara konut kirası dahil edildiğinde New York en pahalı şehirler sıralamasında Zürih ve Cenevre’yi geride bırakarak birinci sırada yer aldı.

Dünyada en yüksek ücret düzeyleri sıralamasında Zürih ve Cenevre’deki maaşlarLüksemburg’da yaşayanların ardından ikinci ve üçüncü sırada kaydedildi.

Araştırma sonuçları, dünyanın en ucuz şehirlerinin ise sırasıyla Ukrayna’nın Kiev, Bulgaristan’ınSofya ve Romanya’nın Bükreş kentleri olduğunu ortaya koydu.

Şehir içi toplu taşım araçlarının bilet fiyatının dünyada ortalama 1.5 Euro olarak belirlendiği araştırmada, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da satın alınan bir biletle Kiev’de 285 kilometre seyahat etmenin mümkün olduğu varsayıldı.

İstanbul bu araştırmada 71 şehir içinde 35. en pahalı şehir oldu, pahalılık sıralamasında Lyon,Viyana, Amsterdam, Şangay, gibi kentlere yakın sayıldı.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.