Silopi’de zarar görenlere 10 bin lira ödenecek

Terörden zarar gören konutlara hibe! Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, NTV'de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları  yanıtladı. Yılmaz, terör operasyonlarında  zarar gören yapılara ilişkin, "Silopi'de zarar tespiti yapılan hanelerle ilgili  10 bin liraya kadar hafif zararı olanlara nakdi olarak karşılığını ödemek üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz. Daha yüksek maliyetli zarar görmüş yapılar veya ağır  hasarlı, oturulamaz durumda olanlar için ise vatandaşlarımıza daha çok konut  sağlamayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Terör olayları, Cizre ve Silopi'de hasar tespit çalışmalarına ilişkin  bir soru üzerine Yılmaz, Türkiye'nin uzun yıllardır terör belasıyla uğraştığını, terörün etkilerinin hep birlikte görüldüğünü söyledi.

Silopi'de operasyonların tamamlandığını, ilk aşamada zarar  tespitlerinin yapıldığını belirten Yılmaz, çalışmalar bittikten sonra da  Silopi'yi riskli alan ilan ettiklerini hatırlattı. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Orası için yeni bir imar planı çalışması yürütülüyor. Çevre  Şehircilik Bakanlığımız yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, çocuk Oyun  parklarıyla, yollarıyla çok daha iyi bir şehirleşme oluşması bakımından da bir  çalışma yapılıyor, o aşamadayız. Zarar tespiti yapılan hanelerle ilgili 10 bin liraya kadar hafif zararı olanlara nakdi olarak karşılığını ödemek üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz, dosyalar tekamül ettiriliyor ve hızlı bir şekilde  bunun gereğini yapacağız. Daha yüksek maliyetli zarar görmüş yapılar için veya  ağır hasarlı, oturulamaz durumda olanlar için ise daha çok konut üretmeyi ve  konut sağlamayı düşünüyoruz vatandaşımıza. Yalnız o yörenin işte aile büyüklüğüne  uygun, sosyal yaşamına uygun bir tasarım da yaparak, örneğin geniş balkonları  olan, daha geniş bir yapı içinde bu ihtiyaçları karşılamayı düşünüyoruz. Bu süreç  içinde halkımızın ihtiyaç duyduğu geçici destekleri de vererek; barınma desteği gibi, sosyal bir takım destekler gibi destekleri de vererek bu süreci  sürdürüyoruz."

Cizre’deki zarar tespitlerinin devam ettiğini belirten Yılmaz, bu  tespitler bittikten sonra Cizre’de de Silopi’ye benzer bir şekilde bu süreci  yürüteceklerini ve yeni bir şehirleşme anlayışı içinde çalışmalar yapacaklarını  ifade etti.

Yılmaz, terör olsun ya da olmasın bu şehirlerde mutlaka daha iyi bir  şehircilik anlayışı, daha yaşanabilir bir ortamın oluşturulması gerektiğini  vurguladı.

Söz konusu bölgelerde zararın boyutunun sorulması üzerine de Yılmaz,  Silopi’de özel şahısların konutlarıyla, binalarla ilgili 80 milyon lira civarında bir zararın söz konusu olduğunu bildirdi.

Buna kamunun binaları, camileri ve benzeri yerlerin dahil olmadığına  işaret eden Yılmaz, "Bu sadece özel şahıslara ait yapılarda meydana gelen zarar.  Tabii Cizre’de bu çok daha büyük olacak" dedi.

Yılmaz, bölgede istihdama yönelik yapılan çalışmalar hakkında da şu  bilgileri verdi:

"İhtiyaç duyan, yoksul aileler ve evi tahrip olmuş, sorun yaşayan  ailelerle ilgili olarak İŞKUR’dan toplum yararına çalışma programlarından bu  ilçelerimize tahsilatlar yaptık. Örneğin Silopi’de 400 gencimizi işe başlattık,  21 Mart’ta 800 gencimize daha böyle bir imkan vereceğiz. Bir taraftan bunlara  mesleki eğitimler düzenlemeyi düşünüyoruz, yani çalışacak bu gençlerimiz. Mesleki  eğitim de vereceğiz ki geleceğe daha iyi hazırlansınlar. Dokuz ay boyunca  istihdam etmiş olacağız. Cizre’de iki bin gencimizi aynı şekilde istihdam etmeyi  planlıyoruz. İdil’de operasyonlar bitti. Orada ilk aşamada 700 gencimize istihdam imkanı sağlayacağız."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.