İstanbul-İzmir Otoyolu projesi yıl sonuna kadar açılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolunu yapımının sonuna doğru yaklaşıldığını ve bu yolun yıl sonuna kadar bitirileceğini, İstanbul ile İzmir arasındaki mesafenin 3,5 saate indirileceği açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayınında ‘Cumhurbaşkanı ile Seçim Özel’ programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 yılda neler yapıldığına ilişkin soru üzerine, mitingde ekranlardan yapılanları gösterdiğini belirtti.  Anadolu Ajansı haberine göre,  İstanbul Boğazı’nın üstüne üçüncü gerdanlık olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapıldığını dile getirirken, ’’İstanbul-İzmir Otoyolu projesi yıl sonuna kadar hizmete açılacak’’ açıklamasında bulundu.

 İstanbul-İzmir Otoyolunu açılış tarihi 2019 sonu

Erdoğan, Avrasya Tüneli’nin de yapıldığını, İstanbul-İzmir Otoyolunu açılış tarihinin yaklaştığını belirterek, “Osmangazi Köprüsü’nden geçmeni tavsiye ederim. Şöyle bir geç, Bursa’ya doğru gitmende fayda var. Hiç olmazsa bazı yeşillikleri görürsün.” şeklinde konuştu. Bu yolun yıl sonuna kadar bitirileceğini, İstanbul ile İzmir arasındaki mesafenin 3,5 saate indirileceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun 22-23 bin kilometre çıktığını, üçüncü havalimanının da ortada olduğunu söyledi. Erdoğan, 25 havalimanı sayısının 57’ye çıktığını, 76 üniversitenin 206’ya ulaştığını ifade ederek, “81 ilin tamamında Bay Kemal üniversite var. Eline, diline dursun ’17 senede ne yaptınız derken.’ Bunlar kendiliğinden olmadı, biz yaptık.” şeklinde konuştu.

Yassıada çalışmaları bir iki ay içerisinde tamamlanacak

İzmir-İstanbul Otoyol projesi çalışmalarının yanı sıra Yassıada’daki çalışmalara ilişkin de açıklamalarda bulunan  Erdoğan, “yaslı ada” olarak ifade ettiği ada için güzel bir proje yapıldığını, çalışmaların devam ettiğini, adada Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak uluslararası barışa yönelik toplantıların düzenleneceğini anlattı. Bir iki ay içerisinde son rötuşların yapılmasının ardından açılışın gerçekleştirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ada ülkemizin demokrasi anıtıdır, özgürlük anıtıdır. Kim bu ülkede demokrasiden yana, bu onun ispatıdır. 2002 sonrasında bürokratik vesayeti tasfiye etmenin, halk iradesini siyasetin merkezine oturtmamızın inşallah burası bir timsali olarak kalıcılığını ortaya koyacaktır.” dedi.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.