İstanbul sahilindeki yapılar sular altında kalacak iddiası doğru mu?

İklim değişikliği haritasına göre; 1.5 derecelik ısınma sonucunda 40 sene içerisinde suların yükselmesiyle İstanbul sahilindeki çok sayıda yapı sular altında kalacak.

Emisyon üretiminin durdurulamaması durumunda 40 sene içerisinde İstanbul sahillerinin 2 kilometre içlere kadar sular altında kalacağı sonucunu ortaya çıkardı.

İklim bilimciler, Dünya’nın sanayi öncesi döneme göre halihazırda 1.2 derece daha sıcak olduğunu, yükselin bu yüzyılın sonuna kadar 1.5 derecede sınırlandırılması gerektiğini dile getiriyor. Fakat sera gazı emisyonunun bugün azaltılmaya başlandığı ve 2050’de sıfırlandığı en iyimser senaryoda bile 1.5 derece hedefini tutturmak neredeyse imkansız. Emisyon artışının 2050’ye kadar devam ettiği kötümser durumda ise sıcaklık artışı 2060’lara gelidiğinde 3 dereceye ulaşmış olacak ve buzul erimesine bağlı olarak okyanuslar, en yüksek seviyelerine çıkana kadar on seneler boyunca kabarmaya devam edecek.
Deniz seviyesindeki yükselişin etkilerini inceleyen ABD merkezli Climate Central adlı organizasyon; Çin, Hindistan, Vietnam ve Endonezya’nın olumsuzluklardan en çok etkilenecek ülkeler olduğunu ortaya koydu. Kurumun yeni çalışmasına oranla tüm dünyada yaklaşık 385 milyon insan, emisyon miktarı düşse dahi sonuç olarak sular altında kalacak bölgelerde yaşıyor. Isınmanın 1.5 derece ile sınırlandırılabileceği senaryoda 510 milyon, 3 derecenin görüldüğü durumda ise 800 milyondan fazla kişi göç etmek zorunda kalacak.

Climate Central’ın modellemesine göre, artışın 1.5 derecede tutulabildiği durumda İstanbul’un kıyıları şu şekilde etkilenecek

Kadıköy Rıhtım Caddesi tamamen, Bağdat Caddesi kısmen sular altında kalıyor.

Haliç kıyısı karşılıklı olarak yer yer 250 metreye kadar su altında kalıyor.

Yenikapı etkinlik alanını, Kennedy Caddesi’ni ve Yenikapı Marmaray istasyonunu su basıyor.

Küçükçekmece Gölü Esenyurt’un içlerine doğru uzuyor. Diğer tarafta Sazlıdere Barajı ile birleşiyor.

– Kötümser senaryonun gerçekleşmesi ve ortalama küresel yüzey sıcaklığındaki artışın 3 dereceyi bulması durumda şunlar yaşanacak:

– Beşiktaş’ta Dolmabahçe ve Çırağan sarayları ile Vodafone Park sular altında kalıyor.

– İstanbul Havalimanı yakınlarındaki Durugöl tamamen denize karışıyor.

– Su Bahçelievler’de Şirinevler metrobüs durağına kadar, Zeytinburnu’da ise D-100 karayoluna kadar ilerliyor.

– Haliç’te, Tersane İstanbul deniz altında kalıyor.

– Deniz, Kasımpaşa İskelesi’nden Piyalepaşa Bulvarı’na kadar yaklaşık 2 kilometre içeri giriyor.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.