İstanbul’da emlak fiyatları ne durumda?

istanbul_satilik_daire_fiyatlari_hurriyetemlak

Satılık emlak fiyatlarının yükselmeye devam ettiği İstanbul’da ortalama metrekare fiyatları geçen yıla göre yaklaşık yüzde 24 artarak ilk kez 3 bin lira sınırını geçti.

3 bin lira seviyesini geçti

Hurriyetemlak.com Eylül 2014 Emlak Endeksi’ne göre İstanbul genelinde satılık dairelerin ortalama metrekare fiyatı 3 bin 43 lira seviyesine geldi. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 2 bin 450 TL civarında idi. Böylece İstanbul’da satılık dairelerin metrekare fiyatları bir yılda yaklaşık yüzde 24 oranında artmış oldu.

Artışta şampiyon Eyüp

Son bir ayda İstanbul’da satılık dairelerin ortalama metrekare fiyatlarının en çok arttığı ilçe ise Eyüp olarak öne çıktı. Eyüp’te ortalama metrekare fiyatları yüzde 9,1 oranında artarak 2 bin 977 lira seviyesinde gerçekleşti. Eyüp’ü yüzde 8,5 oranında artış ve 5 bin 932 lira ortalama metrekare fiyatıyla Beykoz ve yüzde 7,6 artış, 2 bin 152 lira ortalama metrekare fiyatıyla Pendik izledi.

Amortisman süresi 13 yıl

Kiralık daire alanında ise İstanbul genelinde ortalama metrekare fiyatları, geçen yıla göre yüzde 25 artarak 20 lira seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında İstanbul genelinde kiralık dairelerin ortalama metrekare fiyatı 16 lira seviyesindeydi. İstanbul genelinde amortisman süresi ise 13 yıl olarak hesaplandı.

Ticaride yüzde 42 artış!

İstanbul genelinde ticari gayrimenkul ortalama metrekare fiyatları ise, geçen yıla göre yüzde 42 oranında artarak 5 bin 639 lira olarak belirlendi. Kiralık ticari gayrimenkullerde ortalama metrekare fiyatlarında ise geçen yıla göre artış yüzde 27 oranında gerçekleşti. İstanbul genelinde kiralık ticari gayrimenkullerin ortalama metrekare fiyatları Eylül 2014’te 25 lira olarak tespit edildi.

Kağıthane’de artış yüzde 14,3

Satılık ticari gayrimenkul piyasasında Eylül 2014 ayının şampiyon ilçesi ise Kağıthane oldu. İlçede fiyatlar geçen yıla göre yüzde 14,3 artarak 3 bin 810 lira oldu. Kağıthane’yi yüzde 5,4 artış ve 5 bin 909 lira fiyatla Kadıköy ve yüzde 2,6 artış, 7 bin 143 lira ortalama metrekare fiyatıyla Şişli izledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSky Tower, yüksekliğiyle dikkat çekecek!
  Sonraki yazıTabanlıoğlu Mimarlık’a üç ödül birden
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın