İşte İstanbul’un dikkat çeken bölgeleri

Türkiye ekonomisi, 2014 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %3,1 büyüyerek beklenenden iyi bir büyüme oranı yakalamıştır. 2014 yılı sonunda beklentilerin altında olarak %2,9 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2014 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %3,1 büyüyerek beklenenden iyi bir büyüme oranı yakalamıştır. Yılın ilk yarısındaki verilere göre, enflasyon ve döviz kuru beklentilerin üzerinde artmaya ve büyüme yavaşlamaya devam etmektedir. Ancak, cari açıktaki iyileşme de sürmektedir.

Küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle konut fiyatlarında bir kırılma yaşansa da yurt içi piyasa dayanıklılık göstermiş ve konut piyasası 2009’dan 2014’e kadar sürekli bir artış sergilemiştir. Ancak 2015’in son çeyreği itibariyle, yüksek olan fiyatların kurda yaşanan belirsizliklerle birleşmesi nedeniyle piyasanın durgunluğa gireceği tahmin edilmektedir. Öte yandan İstanbul’da mevcut projelerin fiyatlarında belli bir artış söz konusu iken, yeni başlayan projelerde daha güçlü bir rekabet yaşanmakta ve fiyatlar daha düşük kalmaktadır. Yatırım yaparken hangi bölgeler değerlendirilmeli. İşte yakın zamanda İstanbul'da A sınıfı konut projelerinin yükseleceği yeni bölgeler…

İşte o bölgeler

– Halihazırda Haliç-Kağıthane ve Bomonti bölgeleri orta üst ve üst gelir gruplarına yönelik fırsatlar sunmaktadır. Bomonti’de arsa arzının fazla olmaması nedeniyle bölgedeki gelişimin yakındaki Piyalepaşa, Kağıthane ve Dolapdere bölgelerine kayacağını düşünüyoruz. Metro hattı da bu bölgelerin Avrupa yakasındaki MİAlar ile bağlantısını arttırmaktadır.

– Zeytinburnu, geliştirilecek arsa bulmak zor olmakla birlikte, Marmaray ve diğer projelerin etkisiyle orta üst ve üst gelir grupları için konut geliştiren yatırımcılar için karlı görünmektedir. Topkapı ve Merter bölgelerindeki endüstriyel kullanımların ticari ve konut kullanımlarına dönüşümü bu bölgedeki kentsel yenilemenin önünü açmaktadır.

– Basın Ekspres yolu etrafında yer alan Güneşli, Yenibosna gibi bölgeler orta ve büyük ölçekli yatırımcılara fırsatlar sunmaktadır. Hazırlanan yeni imar planlarında bölge “Prestij Hizmet Alanı” olarak belirlendiği için endüstriyel yapılar bölgeden taşınmaktadır. Bölgedeki imar değişikliğiyle beraber mevcut doku değişmeye başlamış ve endüstriyel yapılar otel, alışveriş merkezi, ofis ve konut yapılarına dönüşmeye başlamıştır. Güneşli ve Yenibosna’da uygun ölçekli arsaların bölgede artan stüdyo ve home-ofis talebinin de yatırımcılara fırsat yaratacağını düşünmekteyiz.

– İstanbul’un özellikle Sarıyer ve Arnavutköy’ü içine alan kuzey bölgeleri 3.Köprü ve otoyol bağlantıları etrafındaki gelişmeler nedeniyle fırsatlar sunmaktadır. Ancak bu bölgelerin çoğunda halen imar mevcut değildir.

– İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Kartal, Pendik ve Tuzla bölgeleri de alt-orta, orta ve orta-üst gelir gruplarına yönelik projeler için fırsatlar mevcuttur. Bu bölgelerde arsa fiyatları görece düşük olup, büyük ölçekte arsa arzı da mevcuttur.

– Bunlara ek olarak, 31 Mayıs 2012’de yürürlüğe giren Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun İstanbul’un konut stokunu etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Bu çerçevede İstanbul’un 16 bölgesinde 40 farklı alan riskli ilan edilmiştir: Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sarıyer, Sultangazi, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu.

2012 yılında Mütekabiliyet Yasası’nda yapılan değişiklikle beraber son üç yılda yabancılara konut satışlarında düzenli bir artış gözlemlenmiştir. Yabancılara konut satışları alıcıların milliyetlerine göre belli bölgelerde yoğunlaşmaktadır. 2015 yılının ilk yedi ayında en çok konut satışı Irak’lılara yapılmıştır. Yabancılara en çok konut satılan il Antalya olup, bu ili sırasıyla İstanbul ve Yalova izlemektedir. Öte yandan Orta Doğu ve Körfez ülkelerinin tercihi İstanbul, Bursa ve Yalova iken, Ruslar Antalya ve Muğla’yı tercih etmektedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın