İşveren, “Asgari ücret 1.300 TL olsun” diyor

Eleman.net’in "Asgari ücret" ile ilgili anketinden ilginç sonuçlar çıktı. Ankete, yüzde 57’si asgari ücret karşılığında çalışan 12 bini aşkın aday katıldı. Katılımcıların yüzde 94’ü “Asgari ücreti yeterli buluyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verirken, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 6’da kaldı.

Ankete katılan firma yetkililerine ise iki soru soruldu. “Asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesini destekliyor musunuz?” sorusuna “Evet, destekliyorum” yanıtını verenlerin oranı yüzde 65 olurken, “Hayır, desteklemiyorum” diyenlerin oranı yüzde 35 oldu.

Şirketlere "ek maliyet çıkar" gerekçesi

Asgari ücretin yükseltilmesini desteklemediğini belirten firma yetkililerinin yüzde 32’si, desteklememe nedeni olarak, şirketlere ek maliyet geleceğini gerekçe gösterdi. “Asgari ücret 1.300 TL olursa kayıt dışı işçi artar” diyen yetkililerin oranı yüzde 29 olurken, diğer çalışanlarda da zam beklentisi oluşacağı, istihdam rakamlarının olumsuz etkileneceği ve enflasyonun artacağı diğer nedenler arasında yer aldı.

Piyasaya zam gelmez

Anket sonuçlarını değerlendiren Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, mevcut asgari ücretin TÜİK tarafından 4 kişilik bir aile için açıklanan 1.361 TL’lik açlık sınırının altında yer aldığına dikkat çekti. Bu nedenle zorunlu ihtiyaçların karşılanması noktasında büyük zorluklar yaşandığını söyleyen Ünsal, “Düzenlemeyle birlikte asgari ücretin bu sınıra yaklaşması, istihdama katılan bireyler ve refah düzeyi için oldukça büyük önem arz ediyor. İşverenler açısından baktığımızda ise maliyetlerin etkileneceğini söylemek tabii ki yanlış olmaz ancak bir işletmenin üçte birini oluşturan işgücü maliyetinin piyasaya zam olarak yansıyacağını ya da işgücü sayısına olumsuz etki yaratacağını düşünmüyoruz. Aksine ülkemizdeki iş sahasının büyük bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin sahip oldukları geleneksel yapının bu artışı kaldırabileceği görüşündeyiz” dedi.

“Asgari ücret üzerinde yapılan artışın zamdan öte iyileştirme olduğunu düşünüyoruz” diye konuşan Ünsal, “Günümüzün enflasyon rakamları ve ekonomik koşullarına baktığımızda, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan vatandaşlarımız için bu bir gereksinim ya da ihtiyaçtan öte zorunluluk haline geldi. Bu noktada çalışanlar için olumlu bir gösterge, yeni işe başlayacak ya da iş arayışında olan adaylar için de motivasyon artırıcı bir etken yaratacağını söyleyebiliriz” dedi.

Savaş Ünsal, asgari ücrete yapılacak artışın genel çalışan ücretlerinde de zam beklentisi doğuracağı ve bu şekilde bir yansıma alacağı görüşüne katılmadığını; işverenlerin tüm girdi ve maliyetlerinde birebir etkiye neden olmayacağını inandığını da sözlerine ekledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.