Kadıköylülere Müjde! Kurbağalıdere Islahı Sonuç Veriyor


Kadıköy Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları sonuç verdi. Kokunun yüzde 90 azaldığını belirten Kadir Topbaş, “Dereye balıklar gelmeye başladı. Islah tamamen 2017 Temmuz sonu bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak, konutlarla çevresiyle güzel bir yürüme alanı haline gelecek” açıklamasında bulundu.

Kadıköy’de ıslah çalışmaları süren Kurbağalıdere’de balıklar görünmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ıslah çalışmalarının tamamen 2017’de biteceğini açıkladı. Topbaş, “Derede artık hiç koku kalmayacak. Konutlarla çevresiyle gayet güzel bir yüküme alanı haline gelecek” açıklaması yaptı. Kurbağalıdere’de gecekondular, eski Salı Pazarı'nın atıkları, evsel atıklar ve kanalların buraya bağlanmasının kirliliği artırdığını vurgulayan Topbaş, Kurbağalıdere'de ıslah çalışmalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde, 1994'ten sonra başladığını ve 10 kilometrelik bölümün ıslah edildiğini kaydetti.     

300 MİLYON LİRA AYATIRIM

Derenin altındaki çamuru gemilerle taşıdıklarını ifade eden Topbaş şunları söyledi:

“Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Temiz su, oradaki bakteri ortamını yok edecek, zamanla aktıkça temizlenecek. Temiz su içeri girdikçe, oraya başka pis su atılmayacağı için bir daha kirlenmeyecek ve tertemiz gümüş gibi akan dere haline gelecek. Koku yüzde 90 oranında azaldı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru tamamen Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak, konutlarla, çevresiyle gayet güzel bir yürüme alanı haline gelecek. Bu devam edecek, bu işin daha başlangıç noktası. Kurbağalıdere artık sıkıntılı süreci geride bırakıyor. Bugüne kadar yapılan yatırımlar 300 milyon liraya yaklaşıyor. Daha da devam edecek” 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.