Karadeniz-Akdeniz Otoyolu 2019 sonunda tamamlanacak

2’nci Abdülhamid projesi olan Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi çalışmalarının 2019 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. 144 yıllık rüya’ olarak adlandırılan proje 2 milyar TL’ye mal olacak.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ’Dereyolu’ olarak gündeme gelen Karadeniz- Akdeniz Otoyolu projesi 2’nci Abdülhamid tarafından Fransız mühendislere çizdirildi. Projenin temeli 1929 yılında dönemin Ordu Valisi Ali Kemal Aksüt tarafından atıldı. 1970’li yıllarda ise Sovyet işgalinde tankların Karadeniz’den İç Anadolu’ya kolayca ulaşmasını sağlayacağı nedeniyle durduruldu. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Mesudiye ilçesi Topçam’da Melet ırmağı üzerinde baraj inşa edilmesi için çalışmaları yeniden başlattı. 2004’te ’Topçam Barajı ve Ulaşım Yolları’ adıyla yeniden gündeme gelen proje, Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi olarak hayata geçirildi.

Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi toplam 818 kilometre olacak

Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’le birleştiren Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi, Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş,  Adana  ve Hatay ili sınırları üzerinde bulunuyor. Toplam uzunluğu 818 kilometre olan projenin Ordu sınırları içinde kalan bölümü ise 100 kilometre olacak. 2008 yılında ihalesi düzenlenen Karadeniz- Akdeniz Yolu Projesi’nin toplam proje bedeli 1 milyar 466 milyon TL. Etapların tamamlanmasıyla ulaşımda ciddi oranda kısalma yaşanacak projenin yüzde 84’ü bitti. Projenin en önemli etabı ise Ordu’nun Mesudiye ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ordu-Mesudiye arasındaki mesafe, 3 kilometrelik Topçam Tüneli’nin geçen yıl açılması ve diğer çalışmalarla 81 kilometreye inerken, yaklaşık 2,5 saat süren yol ise 1 saate düştü. Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi 2019 yılı sonunda tamamlanmasıyla Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşım ise 6 saate düşecek.

Karadeniz- Akdeniz Otoyolu tünel çalışmaları devam ediyor

Karayolları tarafından yapımına başlanan 88 kilometrelik Ordu etabında, toplam uzunluğu 15,1 kilometre tek tüplü 25 adet tünelin, 13,3 kilometrelik 23 tüneli tamamlandı. 1,8 kilometrelik 2 adet Karadeniz- Akdeniz Otoyolu tünel çalışmaları ise çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında tünellerin 2019 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Yine güzergah üzerinde; yapımı tamamlanan toplam 331 metre olan 1 adet viyadük, toplam uzunluğu 280 metre olan 5 adet tek köprü ve 1 adet 32 metre çift köprü yer alıyor. Ordu’dan Akdeniz illerine ulaşımı kolaylaştıran proje Rusya ve Gürcistan gibi Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de kent üzerinden ihracatta önemli rol oynuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapan AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projeye önem verdiklerini açıkladı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.