Karaköy’deki halkbank binası otel oluyor

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre İstanbul Karaköy'deki tarihi Salıpazarı'nda yer alan Halkbank'a ait bina otel oluyor. AKM binasının da restorasyon projesini alan işadamı Tayyar Akkurt'un yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Sapaz Otelcilik Turizm İnşaat 10 katlı binayı 3 yıldızlı otele dönüştürecek. 

Galataport Proje Alanında Bulunuyor

Sapaz İnşaat, Karaköy Meclisi Mebusan Caddesi'nde yer alan bina için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçen günlerde başvurarak çevresel etki değerlendirme sürecini başlattı. Proje kapsamında 1196 metrekarelik alandaki 10 katlı bina 11 kata çıkarılacak. Mevcutta bulunmayan 2. bodrum katı projeye dahil edilecek.
Toplam 125 oda yapılması planlanan proje kapsamında 2. bodrum katta otopark, 1. bodrum katta sığınak, zemin katta lobi ve restoran, 1 ile 8. katlar arasında odalar yer alacak. Projenin maliyeti 7 milyon 308 bin lira. Bina, kamuoyunda bilinen adıyla Galataport projesi alanında kalıyor. 

Proje dosyasında dikkat çeken unsurlardan biri, alanın yanında Arkeolojik Park ve Sergi Alanının yer alması. 
Konuyla alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na görüş sorulduğu belirtilen dosyada sürecin devam ettiği belirtildi.

AKM'yi de Restore Ediyor

AKM binasının da restorasyon projesini alan işadamı Tayar Akkurt'un, geçen nisan ayında yaptığı "Biz bu bina yeniden güçlendirilemez dediğimiz noktadan bu yana üç yıl geçti. Bakanlıktan bize "Bekleyin karar çıkacak' dendi, biz de bekliyoruz. Biz ihaleyi aldığımız dönemde bize "Tavandaki ahşapları muhafaza edin" dediler. Yahu yenisini sıfırdan yapalım- Bir sanat eseri olsa tutarsınız, yenisinde de aynısını kullanırsınız. Tavanda ahşap denilen bizim normal 10'a 10'luk çıtalar. Tarihi eser olmayıp da tarihi eser mantığı güdülen bir bina" açıklaması tartışmalara neden olmuştu.

TACA İnşaat'ın da patronu olan Tayyar Akkurt, 2013'te ENR dergisinin dünyanın en iyi müteahhitleri ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan almıştı. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın