Kazlıçeşme’ye bin 800 konutluk karma proje geliyor

Emlak Konut GYO’nun 4.2 milyar liralık rekor teklifle ihalesini gerçekleştirdiği Kazlıçeşme arazisinde yükselecek projenin detayları belli oldu. Toplam 111 dönüm üzerinde konumlandırılacak olan projenin adı ‘Büyükyalı’ olarak belirlendi. Proje, Fransa’da düzenlenen gayrimenkul fuarı Mipim’de 14-16 Mart 2016’da yüzünü ilk kez tüm dünyadan yatırımcılara gösterecek. Projenin şu anda mimari proje çalışmaları devam ederken, ÇED süreci tamamlandıktan sonra ruhsatı da alınacak. Proje için öngörülen yatırım miktarı 660 milyon lira olacak.

Karma proje olarak planlandı

Özak, Yenigün, Ziylan, Delta ortaklığı tarafından yükselecek olan projenin 71 bin metrekarelik ticaret ve konut imarlı 69 numaralı parselinde, 364 adet rezidans, 572 adet konut, 57 adet ticari ünite, 36 adet iş yeri bulunacak. 33 bin metrekarelik turizm ve ticaret imarlı 73 numaralı parselde ise 369 adet ofis, 242 adet apart ünite kapasiteli apart otel, 228 odalı otel ve 19 adet ticari ünite yer alacak. Böylece, birimlerin tamamı bin 800’ü bulacak. Ortaklık, proje kapsamında bin 500 kişi kapasiteli 1 adet cami ve 1 adet okul alanı yapıp kamuya terk edecek. Ortalama günde 300 kişinin istihdam edileceği proje iskana açıldıktan sonra; konutlarda, rezidanslarda, ofis, ticari alanlarda bulunacak ve otel-apart otelde de konaklayacak kişi sayısının yaklaşık 5 bin 500 kişi olacağı öngörülüyor.

Eski eserler zarar görmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan proje tanıtım dosyasına göre, mevcut durumda proje sahasında geçmişte askeri alan olan ve tank bakım atölyesi olarak kullanılan yapılar bulunuyor. Arsa üzerinde tescilli olarak gösterilen yapılar korunacak ve restore edilecek. Yerinde olmayan yapılar için de rekonstrüksiyon (yeniden inşa) gerçekleştirilmesi şartıyla kentsel tasarım projesine göre uygulama yapılacak. Bu binalar arasında zırhlı araçlar ve tamirhane binası, atölye ve depolar, hamam, bölük komutanlığı, çeşme, Emniyet Subaylığı yer alıyor.

Dört firma ortalığında hayata geçecek

Emlak Konut GYO’nun Zeytinburnu Kazlıçeşme arazisinin ihalesi 15 Ocak 2014’te yapılmış, ihaleyi 4 milyar 240 milyon lira toplam satış geliri ve bu gelir üzerinden Emlak Konut’a yüzde 37 yani 1 milyar 568 milyon 800 bin lira teklif eden Özak-Yenigün-Delta konsorsiyumu kazanmıştı. Konsorsiyuma Nisan 2014’te Flo, Polaris, Kinetix gibi markalarla tanınan Ziylan Grubu dahil olmuştu. Böylece ortaklık yapısı Özak GYO yüzde 54, Ziylan yüzde 30, Yenigün yüzde 15 ve Delta yüzde 1 olarak değişmişti.

Detaylar MIPIM'de açıklanacak

Ortaklığın yetkilileri projeyle ilgili olarak, “Projeyle ilgili tüm bilgileri ilk kez MIPIM'de açıklayacağız. Fuardan önce Türkiye’de bir tanıtımımız olmayacak. Sürpriz bozulmasın istiyoruz. Projeyle ilgili ön talep de toplamıyoruz. Bu aşamaya da fuardan sonra geçeceğiz” dedi.

Vatan

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.