Kentsel dönüşüm projelerinde yeni dönem

İstanbul Valisi Yerlikaya, “İnşallah el birliği yaparak İstanbulumuzda Kartal’daki bu mahalleden başlayan tıpkı Cumhurbaşkanımızın ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, buradan çıkarmamız gereken önemli dersler var’ cümlesinde olduğu gibi dönüşümde buradan yeni bir süreç başlatılacak” açıklamasını yaptı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 4 gündür arama kurtarma faaliyetlerinin yürütüldüğünü hatırlatarak, çöken binanın çevresindeki alanın tamamını incelediklerini anlattı. Anadolu Ajansı haberine göre, Çöken binanın etrafındaki 10 apartmanda risk analizi yaptıklarını ifade eden Kurum, “Bu analiz çerçevesinde 2 bina, İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm projeleri devam edecek

Vatandaşlara bakanlık olarak kira desteği verileceğini ve inşa sürecini TOKİ  ile yürüteceklerini söyleyen Kurum, şöyle devam etti: “Yunus Apartmanı’nı da vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını almak suretiyle boşaltıyoruz ve yıkımını yaptık. Kentsel dönüşüm projeleri devam edecek. Bu dönüşüm sürecini vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yapıp, hak sahiplerimize sağlam ve güvenilir evlerini en kısa zamanda teslim edeceğiz.” Hem Yunus Apartmanı hem de risk taşıyan diğer apartmanların sakinleriyle toplantı yaptıklarını anımsatan Bakan Kurum, bu süreci başka anaların ağlamaması, başka ocaklara ateş düşmemesi adına hızlı bir şekilde yapmak istediklerini belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu konuda kararlı olduklarının altını çizen Kurum, “Riskli bina tespiti yaptığımız her binayı, yıkılması gerekiyorsa yıkacağız, güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunacağız. Buna ilişkin başvuruları vatandaşlarımız bakanlığımıza yapabilir” dedi.

Vatandaşlar riskli binaları varsa mutlaka tespit yaptırsın

Kurum, vatandaşlara çağrıda bulundu. Kurum, “Riskli binaları varsa bunların tespitini yapsınlar. Devletimiz, bakanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde her türlü desteği yapıyor. Yapmaya da devam edecek” ifadelerini kullandı. Yunus Apartmanı’nın yıkımının bugün yapılacağını sögleyen Kurum, “Evdeki ziynet eşyalarını almaları için bir polisimiz ve itfaiyemiz vatandaşımıza eşlik ediyor. Hızlı bir şekilde evdeki özel eşyalarını almaları için müsaade ediyoruz. Aynı anda binayı olası risklere karşı izlemeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın eşyalarını almalarının ardından yıkımı gerçekleştireceğiz. Gerekli araçlar 1-2 saat içinde yıkıma başlayacak” şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.