Kepez’de dönüşüme ücretsiz daire

Kepez Belediyesi, Gülveren Mahallesi'ndeki gecekondu probleminin olduğu bölgede yapacağı kentsel dönüşüm projesiyle, hem hak sahiplerini ücretsiz daire sahibi yapacak, hem de ilçede yapılaşmayla ilgili zihniyet değişimi başlatacak. Belediye, gecekondu alanlarında kentsel dönüşüm uygulamasıyla ilgili örnek olacak bir proje hazırladı. Örnek kentsel yenileme çalışması, Gülveren Mahallesi'nde, 30 yıla yakın mülkiyet sorununa çözüm beklenen gecekonduların olduğu alanda uygulanacak. Proje ile hem hak sahipleri hem belediye karlı çıkacak.

KİRA YARDIMI DA CEPTE

Belediye, kentsel dönüşümün yapılacağı yerdeki ticari alanı, projenin hayata geçirilmesinde kullanacak. Buradaki konut, okul, kültür merkezi ve parkın yapılması ve belediyeye para ödenmesi karşılığında proje ihale edilecek. İhale, açık artırma yöntemiyle ve canlı yayında yapılacak. Proje ile hak sahiplerine arsa tapusu yerine ücretsiz daire verilecek ve tapu parası alınmayacak. Vatandaşlar kentsel dönüşümün sağladığı kira yardımı ve diğer tüm haklardan da faydalanacak.

PROJENİN MECLİS AYAĞI TAMAM

Kentsel dönüşüm projesinin ilk adımı olan belediye meclis kararı da alındı. Kepez Belediye Meclisi'nin Mart ayı olağan toplantısında kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı alanın 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu' kapsamında, 'riskli alan' ilan edilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurulması talebi oy birliği ile kabul edildi.

DEĞERİ 600 BİN LİRAYA KADAR ÇIKACAK

Başkan Hakan Tütüncü, gecekondu'da oturan hak sahibi vatandaşlar ne kazanacak, sorusuna ise şu yanıtı verdi: " Vatandaşlar, şu anki metrekareleri ile arsasını kat karşılığı müteahhide verdiği zaman bir tane daire sahibi olamayacaktı. Olabilmek için para vermesi gerekiyordu. Bu proje ile gecekondu hak sahiplerinin hepsi ücretsiz olarak daire sahibi olabilecekler. Hak sahiplerine, ceplerinden beş kuruş para çıkmadan en az 250, en fazla 500-600 bin lira değere ulaşabilecek daireler armağan edeceğiz."

2016 SON ÇEYREĞİNDE BAŞLAR

Kentsel dönüşüm projesinin yapılacağı alanın, imar planının tamamlandığını, parselasyon çalışmasının ise önümüzdeki aylarda başlanılacağı bilgisini veren Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "2016'ın son çeyreğinde projeyi başlatmayı hedefliyoruz" dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın