KKTC’ye içme suyu götürecek projede sona gelindi


Çakacak, burada Alaköprü Barajı'ndan başlayıp, 80 kilometresi denizde olmak üzere toplamda 106 kilometrelik bir isale hattı ile devam eden ve KKTC'deki Geçitköy Barajı'nda sona eren ve 17 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışının yapılması planlanan projeyle ilgili açıklama yaptı. Çakacak, "Halen kısıtlı yeraltı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC'ye içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacaktır. Proje ile KKTC'de 48 bin 240, Anamur'da da 84 bin dekarlık bir alanda yapılacak sulu tarım ile de yüksek gelir artışları sağlanacaktır" dedi.

Çakacak, proje ile yıllık 75 milyon m3 suyun KKTC'ye içme ve sulama suyu olarak gönderileceğini, Hidroelektrik Santrali ile de yılda 91.25 Gwh elektrik üretilerek Mersin ve Türkiye'nin kalkınmasına büyük katkı sağlanacağını vurguladı. Vali Çakacak, "Bu denli büyük ve 'asrın projesi' olarak nitelenen ve 17 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan bu yatırımın, Akdeniz'in incisi Mersin'e ve Mersin üzerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kazandırılmış olmasının verdiği haklı gururu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

İHA

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıEn büyük şehir hastanesi açılışa hazırlanıyor
  Sonraki yazıTürkler’den Rusya’da rekor üstüne rekor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın