Koç Holding yeni hedeflerini açıkladı

0

Koç Holding, geçen ay ani kalp krizi sonucu yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç'u toprağa verdi. Ancak yatırımlar devam ediyor. Koç,  2012'den bu yana 12 milyar dolarlık yatırım yapıp istihdamını 92 bin kişiye taşıdı. Şirket geçen yıl günde ortalama 190 milyon ciro, 9.7 milyon TL kâr elde etti

Son 4 yılda kombine yatırımları 12 milyar dolara ulaşan Koç Holding'in aynı dönemde istihdam ettiği personel sayısı 91 bini geçti. 2012-2015 yılları arasında başta Tüpraş'taki dönüşüm projesi olmak üzere önemli yatırımlara imza atan grubun 20012'de 82 bin 158 olan çalışan sayısı, 2015 sonunda 91 bin 304'e ulaştı. 2015 yılı mali tablolarını açıklayan Koç Holding'in 2014'te 68.6 milyar lira olan kombine geliri, geçen yıl 69.5 milyar lira oldu. Holdingin net kârı ise yüzde 32'lik artışla 3.6 milyar TL olarak gerçekleşti. 2015'te günde ortalama 190.4 milyon TL ciro yapan Koç'un, günlük ortalama net kârı ise 9.7 milyon TL oldu.

Devam eden ve artan üretim

Mali tabloları değerlendiren Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, 21 Ocak'ta hayatını kaybeden Mustafa Koç'un emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımanın en büyük hedefleri olduğunu söyledi. Koç Topluluğu için 2015'in tüm zorluklara ve belirsizliklere rağmen güçlü performans sergilenen bir yıl olduğuna dikkat çeken Çakıroğlu, "Yatırımlarımıza 2015'te de hız kesmeden devam ettik. Son 4 yılda toplam kombine yatırımlarımız 12 milyar dolara ulaştı. Yatırımlarımız ve artan üretimimizle, ülkemizde ekonominin itici gücü olmayı sürdürdük. 2015 yılında çalışan sayımız 91 bini aştı" dedi.

Pazar liderliği

Topluluk olarak büyük ölçekli ihracat projeleri geliştirerek ve yeni pazarlara girerek, küresel konumlarını güçlendirdiklerini vurgulayan Levent Çakıroğlu, şöyle devam etti: "Toplam kombine ihracatımız, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9'unu teşkil ediyor. Teknoloji yatırımlarımızla, daha üstün nitelikli ürünler ve hizmetler geliştirmeyi ve iş yapış biçimlerimizi yenilemeyi sürdürdük. Bu yıl da, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki liderliğimizi güçlendirdik. Uluslararası faaliyetlerimizi güçlendirmeye, yeni teknolojiler ve iş modelleri ile hep bir adım önde olmaya ve pazar liderliklerimizi perçinlemeye devam edeceğiz."

Amiral gemiler

TÜPRAŞ: 3 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi devreye girdi.
TOFAŞ: 1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Egea üretimine başladı.
FORD OTOSAN: 3 yılda 1 milyar doların üstünde yatırım yapıldı.
ARÇELİK: Tayland'da 100 milyon dolarlık yatırım yaptı.
YAPI KREDİ BANKASI: Müşteri sayısını 650 bin artırarak 11 milyona çıkardı. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın