Konut kredisi faiz oranları iki yılda ikiye katlandı


Konut kredisi faiz oranının bulunduğu seviye, ev satın alma kararını etkileyen en önemli gösterge… Türkiye’de politik atmosferdeki belirsizlik ve ekonomideki gelişmeler nedeniyle konut kredisi faizler yükselişe geçti. Mart ayında yüzde 0.85 – 0.90 seviyesinde bulunan konut kredisi faiz oranları yeniden yüzde 1 seviyesini aştı. Eylül 2015 itibarıyla 120 ay vadeli en düşük konut kredisi faiz oranı 1.15, en yüksek konut kredisi faiz oranı ise 1.40 oldu. 19 bankanın ortalamasına göre ise yüzde 1.25’e çıktı.

FAİZ YÜKÜ 46 BİN LİRA ARTTI

Mart ayında kredi kullanmayıp eylül ayını bekleyenlerin faturası 6 ayda 30 bin lira kabardı. Mart ayında 120 ay vade, 0.90 faiz oranıyla 100 bin liralık konut kredisi çekenler 63 bin lira faiz öderken, eylülde bu rakam 1.25 faiz oranıyla 93 bin liraya çıktı. Aylık taksit miktarı da yükseliş gösterdi. Mart ayında bin 366 lira taksit ödenirken, eylülde aylık taksit miktarı bin 613 liraya çıktı. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, konut kredi faizleri son 13 yılda en düşük seviyeyi Haziran 2013’te görmüştü. Bu tarihte 0.69 olan faiz oranının geçen sürede iki kat arttığı görüldü. O tarihte 120 ay vadeyle 100 bin lira kredi çekenler toplam 47 bin lira faiz ödüyordu.

PSİKOLOJİK SINIR YÜZDE 1

Konut kredisi faiz oranlarının konut satışlarına psikolojik etkisi olduğunu belirten konut üreticilerine göre burada en önemli sınır yüzde 1 oluyor. Konut kredi faiz oranlarının bu yılın mart ayında yüzde 1’in altına inmesi ve yatırımcıların bu seviyenin altına düşmesini beklememesi kredili konut satışlarında sıçramaya neden olmuştu. Gayrimenkul sektörü, önümüzdeki dönemde kredi faiz oranlarının inmesini ve konut satışlarının daha da artmasını istiyordu. Ancak, faizlerde düşüş beklemeyen bankacılar, bir nebze daha yükseliş yaşanacağını öngörüyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.