Konut Kredisi Faizleri Son 13 Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası özel bankalarla başlayan düşüşler kamu bankalarının faiz indirim kampanyası ile hızlandı. Konut kredisi faiz oranları son 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı. 

2018’in ikinci yarısı sonrasında kur etkisi ile hızla yükselerek %3’ lere kadar ulaşan konut kredisi faiz oranları yeni yılın ilk sekiz ayında da ortalama %1.5 seviyelerinde seyrettikten sonra Ağustos ayı itibariyle %1’in altına geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre hafta başı itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.76’ya kadar düştü. Söz konusu oran bir önceki ayın aynı haftasına göre %0.24 azalış gösterdi. Konut kredisi faiz oranları 25 Temmuz 2018 sonrası en düşük seviyesine ulaştı.

Bankaların konut kredisi faizleri Ağustos ayı itibariyle psikolojik sınır olan %1’in altına geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın uyguladığı %0.99’a kadar düştü. Özel bankalarda ise faizler %1.47’den başlıyor.

Konut Kredisi Taksitleri Ne Kadar?

Ağustos başında en düşük konut kredisi faiz oranı olan %0.99 ile konut kredisi hesaplama yapıldığında 150.000 TL kredinin 180 ay vadede aylık taksitleri 1.790 TL oluyor. Bu miktar Temmuz sonunda faiz indirimleri gerçekleşmeden önce yaklaşık 2.500 TL oluyordu.

Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faizleri 

İndirimler sonrasında üç kamu bankası da konut kredisi faiz oranlarını %0.99 olarak uygulamaya başladı. Fakat bu oranların kullanılabilmesi için müşterinin yüksek kredi puanına sahip olması, konut kredisine ek sigortaların kullanılması ve gerekli görülmesi halinde ek ipotek beyan etmesi talep ediliyor. Kredi puanı ortalama olan müşteriler için %1.39 faiz oranı sunuluyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi 

Ziraat Bankası indirimler sonrasında tabela konut kredisi faizlerini %0.99’a çekse de bu oranı kullanamayan müşterileri için %1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi 

HalkBank Kampanyalı Hesaplı Evim konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunsada Canım Evim Konut Kredisi için %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi 

VakıfBank tabela konut kredisi için %1.49 faiz oranları sunarken kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sağlıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.