Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile konut fiyatları arttı!

Yüksek kiralardan kurtulmak amacıyla düşük faizli kredilerden faydalanıp ev sahibi olmak isteyenler bankaların yolunu tuttu

Faizler düştü ancak satılık evlerin fiyatları bir hafta içinde yüzde 10-20 arasında yükseldi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konuya ilişkin açıklamasında “20-25 yıllık binalarda hala cazip fiyatta evler var. 0-5 yaş arası evlerin fiyatları ise yüksek. 7-8 bin lira kira vermek istemeyenler 10 bin lira krediyi göze alıp ev almaya başladı” ifadelerini kullandı. Aşa, piyasadaki faiz indirimini değerlendirmek isteyen bazı konut sahiplerinin ise fiyatları artırmaya başladığını vurgulayarak, “Faiz indirimiyle 700 bin TL’lik ev, 10 yıllık vadede vatandaşa 50 bin TL kredi kazancı sağlıyor. Ancak gayrimenkul sahibi evin fiyatını 100 bin lira artırınca, 50 bin TL avantaj ortadan kalktığı gibi 50 bin TL fazladan ödemek durumunda kalınıyor” diye konuştu.

Faizdeki düşüşün piyasaya moral ve motivasyon anlamında olumlu katkda bulunduğunu dile getiren Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan da konuyla ilgil olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Faiz indirimi ev sahibi olmak isteyenleri satış ofislerine ve emlak ofislerine çekmeye başladı. 10 yıl vadeli 500 bin TL kredi kullanan birisi, bu indirimle 20 bin TL kazanmış oluyor. Yani ödemelerine ayda ortalama 700-800 TL’lik bir etki sağlayacak. Faizlerin düşürülmesiyle ev sahipleri ve müteahhit grupları fiyatlarını yüzde 10-15 oranında artırmaya başladı. Bu artışa rağmen dövizde altında kazanan da bu fırsatı değerlendiriyor. Ayrıca yüksek kiradan kaçmak isteyenler de alıma geçiyor. Dolayısıyla bu sefer de faiz indiriminin getirdiği avantajı ev sahibi ya da proje sahipleri alıyor.”

 

Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp de kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürdüğü anda konut fiyatlarının yükselmeye başladığının altını çizerek, “Yüzde 10 ile 20 oranında artan ev fiyatları nedeniyle faiz indiriminin alıcı için bir anlamı kalmadı. Dövize bağlı inşaat maliyetleri devamlı yükseldiği için ev fiyatları önümüzdeki süreçte yüzde 30-40 oranında artacak” değerlendirmesinde bulundu.

Konut kredisi faizlerindeki düşüşün konut satışlarına yansımaya başladığına dikkat çeken Zingat Ticari Direktörü Eser Karaismailoğlu, toplam taleplerin yüzde 75’inin kiralık, yüzde 25’i ise satılıkken, şu anda bu oranın yüzde 60 kiralık, yüzde 40 satılık şeklinde olduğuna vurgu yaptı. Karaismailoğlu, “Fiyatlar şehir merkezlerinde çok yüksek olunca, şehir dışına doğru alımlar artmaya başladı. Avrupa yakasında, Esenyurt, Bahçeşehir, Başakşehir, Avcılar, Anadolu yakasında ise Kartal, Kurtköy, Pendik Tuzla gibi bölgelere yoğun talep var” ifadelerini kullandı.

Piyasada hareketlilik yaşandığını fakat bunun düşürülen konut kredisi faiz oranından ziyade varlık korumadan kaynaklandığına dikkat çeken tapucom CEO’su Emre Erşahin ise konuya ilişkin açıklamasında “Çünkü konut kredisi faizlerinde uzun vadede düşüş sağlansa da aylık ödemelerde sınırlı düşüş getirdi. Dolayısıyla faiz indiriminden kaynaklı konut satış artışı çok yüksek değil. Ancak bizim pazaryerimizde hareketlilik var. Çünkü konutun değer artışının yüzde 50-80 arasında olması yatırımcıyı gayrimenkul alımına yönlendirdi. Emlak piyasası yıl boyunca hareketliydi ve giderek talep artıyor” ifadelerini kullandı. Üretici fiyat endeksinde düşüş yaşanmadığı sürece, yeni konut üretiminin sınırlı kalacağını bu sebeple fiyat yükselişinin devam edeceğini aktaran Erşahin, konut kredileriyle alımın hız kazanması için anlamlı düşüşün olması gerektiğine de vurgu yaptı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.