Konut kredisinde düşük faiz beklentisi arttı


İstikrar ortamının yeniden sağlanmasıyla birlikte gözler konut kredisi başta olmak üzere kredi faizlerine çevrildi. İnşaat sektörünün önde gelen isimleri faizlerin birden hızla yükseldiğini belirterek, seçim sonrası oluşan istikrar ortamıyla birlikte faizlerin yeniden ilk çıktığı nokta olan 0,95 seviyelerine ge­le­bi­le­ce­ğini aktardı.

FARK 25 BİN 573 LİRA

Bugün gazetesinin haberine göre; özellikle konut kredilerinde faizlerin ilk etapta 1,25'lerden 0,95'lere kadar gerilemesi demek konut kredisi kullanacak kişilerin her 100 bin liraya 10 yıl vadede 25 bin 573 lira daha az kredi faizi ödemesi şeklinde hesaplanıyor. Uzun vadede faizlerin 0,65 seviyesine kadar gerileyebileceğinin hayal olmadığından yola çıkarak yaptığımız faiz hesaplamasında ise farkın 10 yıl vadede 50 bin liraya yaklaştığı gözleniyor. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum hızla yükselen faizlere rağmen konut satışlarının aynı hızla düşmediğini belirtti. Kurum, “Konut kredisinde faizlerin aşağıya gelmesi muhtemel. Ancak ben ilk etapta 1,25'lerden yüzde 1'e doğru bir gerileme bekliyorum. Ekonomideki olumlu havanın artması ve güçlenmesi ile birlikte uzun vadede 0,65'ler de mümkün görünüyor" dedi.

BEKLENTİM YÜZDE 1'İN ALTI

Konut kredi­lerine olan il­ginin 7 Haziran seçimleri sonrası yükselen faizlerle azaldığına dikkat çeken Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya “İs­takrar ortamıyla birlikte yakın gelecekte bek­len­tim yüz­de 1'in altı. Zaten konut kredisinde yıllık faiz yüzde 12'yi geçmemeli. Uzun dönemde ise 0,65 seviyeleri faizde hayal değil" şeklinde konuştu.

KREDİLİ ALIMDA AZALMA VAR

Haziran ayından bu yana faizlerin 1,29'lara kadar çıkması konut alıcısını da bankalardan uzaklaştırdı. Bir önceki yıl haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarının toplamında kredi ile satılan konut sayısı 201 bin 423 olurken rakam bu yılın aynı aylarında yüzde 32 düşerek 135 bin 962'ye geriledi.

KREDİ İŞTAHI ÖNEMLİ

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Biz de faizlerin kısa süre içinde en az yüzde 1 'lere kadar gerileyeceğini öngörüyoruz" dedi. Yıllmaz, "Faizlerin aşağıya gelmesi konut satışlarını artırır. Kredi iştahı artarsa konut alma isteği ertelenmez"dedi.

EKONOMİ BÜYÜRSE FAİZLER DÜŞER

Sektörde güvenin tazelendiğini belirten Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun da konut kredi faizlerinde düşüş öngördü. Torun, "Türk halkı istikrara oy verdi. Bundan sonra hükümetin atacağı adımlar önemli. Ekonomik reformlar Türkiye'yi yukarıya taşıyacak. Ekonomi büyürken faizlerde düşecek. Ben de konut kredi faizlerinde daha önce gördüğümüz 0,65 seviyelerinin yeniden test edileceğini öngörüyorum" açıklamasını yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın